Као што је било и најављено прошле недеље, велики део територије Србије је током викенда имао изразито топло време за ово доба године, са неколико упечатљивих оборених рекорда.
Судећи по подацима које је објавио Републички хидрометеоролошки завод у дневном хидрометеоролошком билтену, у петак, 20. октобра, мада је било топло на готово целој територији земље, у Београду, Ваљеву, Краљеву и Крушевцу је температура прешла границу од 30 °Ц, тј. у овим градовима био је тропски дан. Највиша температура била је забележена у Ваљеву, чак 32,4 °Ц.
Међутим, ноћ између петка 20. и суботе 21. октобра била је без преседана за велики број становника Србије, пише клима101.рс.
Ноћ између петка и суботе била је тропска у Београду, Палићу, Новом Саду, Зрењанину, Кикинди, Лозници и Ваљеву.
Тропска ноћ је ноћ током које температура не падне испод 20 °Ц, што је у Србији типично за летње месеце, али је готово незапамћено у октобру.
Примера ради, у Београду је минимална температура те ноћи била чак 22,6°Ц. По подацима који се могу наћи у бази Global Historical Climatology Network, у питању је била прва тропска ноћ у октобру у Београду од кад постоје подаци у овој бази, тј. од 1936. године.
Претходна највиша минимална дневна температура била је забележена 29. октобра 2018. године, и износила је 19,8 °Ц. То значи да је током викенда овај октобарски рекорд оборен за готово три степена Целзијуса.
Приказ свих минималних температура у октобру од 1936. године, где се види колико је ноћ између петка и суботе 21. октобра „искочила“.
У питању је била и у току године најкаснија тропска ноћ икада забележена у престоници, пошто тропске ноћи, сасвим очекивано, никада нису забележене током новембра и децембра.
Међутим, Београд није био најтоплији град те ноћи у Србији: судећи по доступним подацима, та титула опет је припала Ваљеву, у којем је минимална дневна температура била тропских 24°Ц.
Слични услови наставили су се у суботу, када су највеће температуре биле забележене на југоистоку земље. Температуре преко 30 °Ц измерене су биле у Нишу, Лесковцу, Зајечару и Димитровграду.
За изразито топло време на Балкану 20. и 21. октобра одговоран је снажан циклон над западом Европе”, објашњава метеоролог Милош Милић. „Он је повукао врло топлу ваздушну масу са севера Африке према Балкану. Поред прилива топле ваздушне масе, порасту температуре допринели су и сунчани периоди, а нарочито појачан ветар јужних смерова, који има фенски карактер.”
Како додаје Милић, овај феномен није узроковао температурне рекорде само у Србији:
„Појава тропских дана и тропских ноћи је врло неуобичајена за ово доба године. У Мађарској је забележен најкаснији тропски дан, а у Словачкој најкаснија тропска ноћ од кад се врше мерења.”
Foto Shutterstock/Ljubomir Zarkovic