Кад не­ма ве­тра, уди­ше­мо за­га­ђен ва­здух

lestanezagadjenje vazduha
Други Пишу
фебруар 8, 2025

0 коментара

14 мин читања
34

Нај­го­ре у Ле­шта­ни­ма, по­том у Бу­ле­ва­ру де­спо­та Сте­фа­на, па у Угри­но­вач­кој у Зе­му­ну, Обре­нов­цу...

Бе­о­град се по­след­њих ме­се­ци на­ла­зи у вр­ху та­бе­ле свет­ских пре­сто­ни­ца са нај­за­га­ђе­ни­јим ва­зду­хом. То што уди­ше­мо мо­же да се осе­ти, а у од­ре­ђе­ним де­ло­ви­ма да­на – чак и да се ви­ди. И по­но­во се ис­по­ста­вља да је је­ди­но „оруж­је” у бор­би про­тив штет­них че­сти­ца ‒ ве­тар. Док је то­ком ви­ше ја­ну­ар­ских и пр­вих фе­бру­ар­ских да­на ве­тар ду­вао кроз град, ва­здух је био при­хва­тљив, чак је по­вре­ме­но оце­њи­ван и као до­бар. Ка­ко су стру­ја­ња пре­ста­ла, за­га­ђе­ње се вра­ти­ло на ни­во на ко­ји смо већ на­ви­кли.

Су­де­ћи пре­ма по­да­ци­ма са спе­ци­ја­ли­зо­ва­ног сај­та Град­ског за­во­да за јав­но здра­вље „Бе­о­е­ко”, чи­та­во пре­под­не ју­че је ва­здух у Бе­о­гра­ду био ‒ за­га­ђен. На ве­ћи­ни мер­них ста­ни­ца у пре­сто­ни­ци за­бе­ле­же­но је не­при­хва­тљи­во при­су­ство штет­них ма­те­ри­ја, а на­ро­чи­то зло­гла­сних че­сти­ца по­зна­тих као ПМ 2,5 ко­је по­губ­но ути­чу на људ­ско здра­вље. Нај­го­ре је би­ло у Ле­шта­ни­ма, по­том у Бу­ле­ва­ру де­спо­та Сте­фа­на, за­тим у Угри­но­вач­кој у Зе­му­ну, Обре­нов­цу… На свим овим ло­ка­ци­ја­ма ци­фре ко­ји­ма се ме­ри ква­ли­тет оно­га што уди­ше­мо би­ле су у цр­ве­ној зо­ни, што зна­чи да је ва­здух био ‒ за­га­ђен. Исто­вре­ме­но, на знат­но ма­њем бро­ју дру­гих мер­них ста­ни­ца оце­њен је као при­хва­тљив.

Ме­ђу­тим, и у слу­ча­је­ви­ма ка­да је при­хва­тљив, не тре­ба би­ти у за­блу­ди да то ни­је ло­ше, јер струч­ња­ци упо­зо­ра­ва­ју да је и зва­нич­но при­хва­тљив ва­здух у ду­жим пе­ри­о­ди­ма ште­тан по на­ше здра­вље бу­ду­ћи да је и та­да ко­ли­чи­на опа­сних ПМ 2,5 че­сти­ца по­ве­ћа­на.

Да под­се­ти­мо, реч је о „фи­ним” че­стич­ним ма­те­ри­ја­ма ко­је мо­гу да се удах­ну и има­ју преч­ник ма­њи од 2,5 ми­кро­ме­та­ра. Оне мо­гу да уђу у плу­ћа и кр­во­ток, што до­во­ди до озбиљ­них здрав­стве­них про­бле­ма. Нај­о­збиљ­ни­ји ути­ца­ји су на плу­ћа и ср­це, а ду­же из­ла­га­ње мо­же до­ве­сти до ка­шља или те­шко­ћа у ди­са­њу, по­гор­ша­ња аст­ме, а мо­же се раз­ви­ти и хро­нич­но ре­спи­ра­тор­но обо­ље­ње.

Ове ма­ле че­сти­це мо­гу да стиг­ну из раз­ли­чи­тих из­во­ра као што су ин­ду­стриј­ска са­го­ре­ва­ња, са­го­ре­ва­ње греј­них ма­те­ри­ја, сит­на пра­ши­на са гра­ди­ли­шта, при­род­ни по­жар, из­дув­ни га­со­ви…

У исто вре­ме, ју­че око под­не, на ме­ђу­на­род­ном пор­та­лу „Ер ви­жу­ал” Бе­о­град је ско­чио на ли­сти угро­же­них свет­ских пре­сто­ни­ца и до­спео на осмо ме­сто. Го­ри од нас би­ли су глав­ни гра­до­ви Ку­вај­та, Ка­зах­ста­на, Бан­гла­де­ша, Па­ки­ста­на и Ин­ди­је. Ни­је баш за уте­ху…

Ина­че, пре­ма ис­тра­жи­ва­њи­ма Европ­ске аген­ци­је за жи­вот­ну сре­ди­ну, ко­ја се од­но­се на ква­ли­тет ва­зду­ха у чи­та­вој Евро­пи, Ср­би­ја је у при­лич­но ло­шој си­ту­а­ци­ји.

Пре­ма по­да­ци­ма из 2022. го­ди­не, у на­шој зе­мљи је услед за­га­ђе­ња ва­зду­ха че­сти­ца­ма ПМ 2,5 умр­ло 10.800 љу­ди.

Ути­цај на здра­вље

На спе­ци­ја­ли­зо­ва­ном сај­ту „Бе­о­е­ко” мо­гу се про­на­ћи по­да­ци о то­ме ка­кав ути­цај на здра­вље љу­ди има­ју раз­ли­чи­ти ква­ли­те­ти ва­зду­ха. Ка­да је реч о за­га­ђе­ном ва­зду­ху (ани­ма­ци­ја цр­ве­не бо­је), здрав­стве­не те­го­бе мо­гу се ја­ви­ти у це­лој по­пу­ла­ци­ји, с тим што код осе­тљи­вих гру­па (ста­ри, де­ца, осо­бе са обо­ље­њи­ма ср­ца и плу­ћа) мо­гу на­ста­ти озбиљ­ни­је те­го­бе не­го у по­пу­ла­ци­ји здра­вих осо­ба.

Пре­по­ру­ке за по­на­ша­ње ста­нов­ни­штва из осе­тљи­вих гру­па од­но­се се на из­бе­га­ва­ње на­пор­них ак­тив­но­сти у спо­ља­шњој сре­ди­ни и оба­вља­ње ак­тив­но­сти у за­тво­ре­ном про­сто­ру док се не по­бољ­ша ква­ли­тет ва­зду­ха. Пре­по­ру­ке за оста­ле де­ло­ве по­пу­ла­ци­је су: скра­ћи­ва­ње ду­жи­не и сма­ње­ње ин­тен­зи­те­та на­пор­них ак­тив­но­сти у спо­ља­шњој сре­ди­ни.

Не­здра­во сва­ки дру­ги дан

Пре­ма по­да­ци­ма са спе­ци­ја­ли­зо­ва­ног пор­та­ла „Кли­ма 101”, за­га­ђе­ње у Бе­о­гра­ду, али и у дру­гим гра­до­ви­ма Ср­би­је, го­то­во је сва­ко­днев­на по­ја­ва. У то­ку 2024. го­ди­не на мер­ној ста­ни­ци у Ста­ром гра­ду, ко­ја је део мре­же Аген­ци­је за за­шти­ту жи­вот­не сре­ди­не (СЕ­ПА), из­ме­ре­на на днев­ном ни­воу кон­цен­тра­ци­ја ПМ 2,5 че­сти­ца пре­ва­зи­ла­зи смер­ни­це Свет­ске здрав­стве­не ор­га­ни­за­ци­је чак 174 пу­та – го­то­во сва­ки дру­ги дан, у про­се­ку. При­том тре­ба има­ти у ви­ду да је Ста­ри град је­дан од ма­ње за­га­ђе­них ло­ка­ли­те­та у Ср­би­ји.

(Фото М. Спасојевић)

Милан Јанковић     Политика

Последње