Najgore u Leštanima, potom u Bulevaru despota Stefana, pa u Ugrinovačkoj u Zemunu, Obrenovcu...
Beograd se poslednjih meseci nalazi u vrhu tabele svetskih prestonica sa najzagađenijim vazduhom. To što udišemo može da se oseti, a u određenim delovima dana – čak i da se vidi. I ponovo se ispostavlja da je jedino „oružje” u borbi protiv štetnih čestica ‒ vetar. Dok je tokom više januarskih i prvih februarskih dana vetar duvao kroz grad, vazduh je bio prihvatljiv, čak je povremeno ocenjivan i kao dobar. Kako su strujanja prestala, zagađenje se vratilo na nivo na koji smo već navikli.
Sudeći prema podacima sa specijalizovanog sajta Gradskog zavoda za javno zdravlje „Beoeko”, čitavo prepodne juče je vazduh u Beogradu bio ‒ zagađen. Na većini mernih stanica u prestonici zabeleženo je neprihvatljivo prisustvo štetnih materija, a naročito zloglasnih čestica poznatih kao PM 2,5 koje pogubno utiču na ljudsko zdravlje. Najgore je bilo u Leštanima, potom u Bulevaru despota Stefana, zatim u Ugrinovačkoj u Zemunu, Obrenovcu… Na svim ovim lokacijama cifre kojima se meri kvalitet onoga što udišemo bile su u crvenoj zoni, što znači da je vazduh bio ‒ zagađen. Istovremeno, na znatno manjem broju drugih mernih stanica ocenjen je kao prihvatljiv.
Međutim, i u slučajevima kada je prihvatljiv, ne treba biti u zabludi da to nije loše, jer stručnjaci upozoravaju da je i zvanično prihvatljiv vazduh u dužim periodima štetan po naše zdravlje budući da je i tada količina opasnih PM 2,5 čestica povećana.
Da podsetimo, reč je o „finim” čestičnim materijama koje mogu da se udahnu i imaju prečnik manji od 2,5 mikrometara. One mogu da uđu u pluća i krvotok, što dovodi do ozbiljnih zdravstvenih problema. Najozbiljniji uticaji su na pluća i srce, a duže izlaganje može dovesti do kašlja ili teškoća u disanju, pogoršanja astme, a može se razviti i hronično respiratorno oboljenje.
Ove male čestice mogu da stignu iz različitih izvora kao što su industrijska sagorevanja, sagorevanje grejnih materija, sitna prašina sa gradilišta, prirodni požar, izduvni gasovi…
U isto vreme, juče oko podne, na međunarodnom portalu „Er vižual” Beograd je skočio na listi ugroženih svetskih prestonica i dospeo na osmo mesto. Gori od nas bili su glavni gradovi Kuvajta, Kazahstana, Bangladeša, Pakistana i Indije. Nije baš za utehu…
Inače, prema istraživanjima Evropske agencije za životnu sredinu, koja se odnose na kvalitet vazduha u čitavoj Evropi, Srbija je u prilično lošoj situaciji.
Prema podacima iz 2022. godine, u našoj zemlji je usled zagađenja vazduha česticama PM 2,5 umrlo 10.800 ljudi.
Uticaj na zdravlje
Na specijalizovanom sajtu „Beoeko” mogu se pronaći podaci o tome kakav uticaj na zdravlje ljudi imaju različiti kvaliteti vazduha. Kada je reč o zagađenom vazduhu (animacija crvene boje), zdravstvene tegobe mogu se javiti u celoj populaciji, s tim što kod osetljivih grupa (stari, deca, osobe sa oboljenjima srca i pluća) mogu nastati ozbiljnije tegobe nego u populaciji zdravih osoba.
Preporuke za ponašanje stanovništva iz osetljivih grupa odnose se na izbegavanje napornih aktivnosti u spoljašnjoj sredini i obavljanje aktivnosti u zatvorenom prostoru dok se ne poboljša kvalitet vazduha. Preporuke za ostale delove populacije su: skraćivanje dužine i smanjenje intenziteta napornih aktivnosti u spoljašnjoj sredini.
Nezdravo svaki drugi dan
Prema podacima sa specijalizovanog portala „Klima 101”, zagađenje u Beogradu, ali i u drugim gradovima Srbije, gotovo je svakodnevna pojava. U toku 2024. godine na mernoj stanici u Starom gradu, koja je deo mreže Agencije za zaštitu životne sredine (SEPA), izmerena na dnevnom nivou koncentracija PM 2,5 čestica prevazilazi smernice Svetske zdravstvene organizacije čak 174 puta – gotovo svaki drugi dan, u proseku. Pritom treba imati u vidu da je Stari grad jedan od manje zagađenih lokaliteta u Srbiji.
(Foto M. Spasojević)
Milan Janković Politika