Predsednik Narodne stranke Vladimir Gajić izjavio je danas da vožnja studenata biciklima do Strazbura, s jedne strane, i pešačenje Srba sa Kosova i Metohije do Beograda, s druge strane, liči na indijske televizijske serije bez kraja i performanse čiji je cilj da se „građani drže u tenziji, zabludi i nerazumevanju“ šta se zaista događa na političkoj sceni.
„Postavlja se pitanje šta je cilj tih angažmana. Šta će studenti da traže u Strazburu? Nije mi jasan taj cilj, a s druge strane je tuk na utuk – vi vozite bicikle, mi ćemo peške“, rekao je Gajić televiziji RT Balkan.
„Hana Arent je rekla da nije cilj propagande da ljudi poveruju u laži nego da prestanu da veruju u bilo šta, jer sa narodom koji izgubi moć rasuđivanja možete da radite šta hoćete. Mi smo otprilike na tom putu“, dodao je Gajić.
Gajić je rekao da će mandatar za sastav nove Vlade Srbije Đuro Macut, koji je profesor univerziteta, verovatno pokušati da otvori dijalog i izvede društvo iz krize.
„Pitanje je da li će on uspeti da bude most između vlasti i opozicije. Opozicija i javnost koja osporava vlast kritikovali su ga od prvog dana. Po izboru članova vlade pokazaće se koliko je Macut samostalan, a sumnjam da je samostalan. Mislim da je motiv SNS-a bio da predloži čoveka sa besprekornom profesionalnom biografijom i bez političke biografije, jer među građanima postoji veliki odijum prema političarima“, dodao je Gajić.
Predsednik Narodne stranke je rekao da je u Srbiji problem što po Ustavu predsednik i premijer imaju velika izvršna ovlašćenja.
„Pošto se predsednik Republike jedini bira direktno na neposrednim izborima i time stiče veliki legitimitet, on pokriva premijera koji po Ustavu ima najveća ovlašćenja u izvršnoj vlasti. Tako je bilo i kada je predsednik bio Boris Tadić, pa je premijer Mirko Cvetković u javnosti delovao kao politički pion. Tako je i od kada je predsednik Srbije Aleksandar Vučić, koji pokriva celu izvršnu vlast i premijer ne deluje kao ličnost koja kreira politiku na unutrašnjem i spoljnom planu“, naveo je Gajić.
„Trebalo bi promeniti Ustav i uvesti kancelarski sistem ili nešto drugo što bi prekinulo mogućnost da onaj ko ima najveći legitimitet vrši destrukciju podele vlasti. Sada predsednik stranke bira kandidate za poslanike, oni biraju vladu i sve je pod kontrolom onoga ko ima najveći politički autoritet, tako da Ustav otvara mogućnost da ne budemo demokratsko društvo“, dodao je Gajić.
Na pitanje o carinama koje je uveo predsednik SAD Donald Tramp, Gajić je odgovorio da sada mnoge države traže bilateralne pregovore sa Amerikom o carinama.
„Mislim da je to i bio cilj SAD, prvo da uvedu carine kao privremeno rešenje koje će onda dovesti do bilateralnih sporazuma sa različitim državama, pa i Srbija će pokušati nešto da uradi na tom planu“, rekao je Gajić.
Upitan o najavama da će kazne za prekršaje u vožnji biti srazmerne plati počinilaca prekršaja, Gajić je odgovorio da bi to bilo neustavno jer su građani jednaki pred zakonom.
„Izgleda da se onaj ko je to predložio nije konsultovao sa pravnicima. To bi bio neki feudalni princip kao što su nekada pravo glasa imali samo dovoljno bogati ljudi“, zaključio je Gajić, koji je advokat.