Председник Народне странке Владимир Гајић изјавио је данас да вожња студената бициклима до Стразбура, с једне стране, и пешачење Срба са Косова и Метохије до Београда, с друге стране, личи на индијске телевизијске серије без краја и перформансе чији је циљ да се „грађани држе у тензији, заблуди и неразумевању“ шта се заиста догађа на политичкој сцени.
„Поставља се питање шта је циљ тих ангажмана. Шта ће студенти да траже у Стразбуру? Није ми јасан тај циљ, а с друге стране је тук на утук – ви возите бицикле, ми ћемо пешке“, рекао је Гајић телевизији РТ Балкан.
„Хана Арент је рекла да није циљ пропаганде да људи поверују у лажи него да престану да верују у било шта, јер са народом који изгуби моћ расуђивања можете да радите шта хоћете. Ми смо отприлике на том путу“, додао је Гајић.
Гајић је рекао да ће мандатар за састав нове Владе Србије Ђуро Мацут, који је професор универзитета, вероватно покушати да отвори дијалог и изведе друштво из кризе.
„Питање је да ли ће он успети да буде мост између власти и опозиције. Опозиција и јавност која оспорава власт критиковали су га од првог дана. По избору чланова владе показаће се колико је Мацут самосталан, а сумњам да је самосталан. Мислим да је мотив СНС-а био да предложи човека са беспрекорном професионалном биографијом и без политичке биографије, јер међу грађанима постоји велики одијум према политичарима“, додао је Гајић.
Председник Народне странке је рекао да је у Србији проблем што по Уставу председник и премијер имају велика извршна овлашћења.
„Пошто се председник Републике једини бира директно на непосредним изборима и тиме стиче велики легитимитет, он покрива премијера који по Уставу има највећа овлашћења у извршној власти. Тако је било и када је председник био Борис Тадић, па је премијер Мирко Цветковић у јавности деловао као политички пион. Тако је и од када је председник Србије Александар Вучић, који покрива целу извршну власт и премијер не делује као личност која креира политику на унутрашњем и спољном плану“, навео је Гајић.
„Требало би променити Устав и увести канцеларски систем или нешто друго што би прекинуло могућност да онај ко има највећи легитимитет врши деструкцију поделе власти. Сада председник странке бира кандидате за посланике, они бирају владу и све је под контролом онога ко има највећи политички ауторитет, тако да Устав отвара могућност да не будемо демократско друштво“, додао је Гајић.
На питање о царинама које је увео председник САД Доналд Трамп, Гајић је одговорио да сада многе државе траже билатералне преговоре са Америком о царинама.
„Мислим да је то и био циљ САД, прво да уведу царине као привремено решење које ће онда довести до билатералних споразума са различитим државама, па и Србија ће покушати нешто да уради на том плану“, рекао је Гајић.
Упитан о најавама да ће казне за прекршаје у вожњи бити сразмерне плати починилаца прекршаја, Гајић је одговорио да би то било неуставно јер су грађани једнаки пред законом.
„Изгледа да се онај ко је то предложио није консултовао са правницима. То би био неки феудални принцип као што су некада право гласа имали само довољно богати људи“, закључио је Гајић, који је адвокат.