Председник Народне странке Владимир Гајић изјавио је данас да је добро што су студенти тражили ванредне изборе јер је сада све јасно и на власти је да одлучи да ли ће прихватити тај захтев, а на опозицији да ли ће „затворити радњу и престати да постоји“ пошто се од ње тражи да изврши политичко самоубиство и не учествује на изборима, док ће студенти на пленумима одлучити ко ће бити кандидати.
„Мислим да је нереално да опозиција стоји са стране и гласа за студентску листу али неке опозиционе странке су рекле да ће пристати на то, попут Срђана Миливојевића из ДС и Сава Манојловића. Сумњам да ће се већи део опозиције одазвати таквом позиву“, рекао је Гајић телевизији Блиц.
„Народна странка сигурно неће одустати од свог постојања и не долази у обзир да не изађемо на изборе и истовремено подржимо студентску листу“, додао је Гајић.
Гајић је рекао да студентима, како би се прилагодили законским условима за излазак на изборе, остаје да оснују групу грађана пошто су рекли да неће правити странку.
„Студенти изгледа неће лично да се кандидују него ће они бити као неки политбиро иза сцене, а кандидати ће бити професори и чланови невладиних организација. Студентско-професорска би могла да буде највећи противник власти на изборима. Сигурно је да су студенти јачи од сваке странке опозиције, ту нема никакве дилеме“, навео је Гајић.
Гајић је додао да студенти траже да опозиционе странке не изађу на изборе осим у Рашкој области, јер је „тамо народ везан за странке, а тамо су две од три странке све време у коалицији са СНС“.
Председник Народне странке је истакао да „ствари могу да се реше само политички“ и да је зато добро што студенти траже политичко разрешење кризе.
„Сада је на премијеру Ђуру Мацуту и председнику Србије Александру Вучићу да одлуче да ли ће студентима изаћи у сусрет, јер само председник Србије може да распише изборе на образложен предлог владе. Власт има велики маневарски простор“, рекао је Гајић.
Гајић је рекао да Народна странка инсистира на системским променама, а једна од најважнијих је промена изборног система.
„Садашњи изборни систем омогућава партијску државу и мора да буде промењен у полуперсонализовани систем тако да грађани гласају за људе, а не за партије, па ће изабрани кандидати одговарати не само партијама него и грађанима који су их бирали“, рекао је Гајић.
Упитан о штрајку у правосуђу, Гајић, који је адвокат, одговорио је да су плате записничара и запослених у писарницама суда веома мале, а од њих зависи функционисање правосуђа, док су са друге стране судске таксе толико велике да људи одустају од суђења.
„Суд је у Србији био доступан грађанима, а сада идемо ка томе да ко нема пара може да види суд само на телевизији, као у Америци. Привредни суд у Београду је празан, делује као да је напуштен, таксе су језиво велике, износе и више стотина хиљада динара у зависности од вредности спора. То су таксе које суд наплаћује за тужбу, жалбу… Не исплати се људима да се суде“, рекао је Гајић.
Гајић је рекао да би после последњих уставних промена у области правосуђа у пресудама уместо „у име народа“ могло да стоји „у име Високог савета судства“.
„Велика је грешка што смо ушли у уставне промене пре две године. То је данас очигледно“, закључио је Гајић.