Predsednik Narodne stranke Vladimir Gajić izjavio je danas da je dobro što su studenti tražili vanredne izbore jer je sada sve jasno i na vlasti je da odluči da li će prihvatiti taj zahtev, a na opoziciji da li će „zatvoriti radnju i prestati da postoji“ pošto se od nje traži da izvrši političko samoubistvo i ne učestvuje na izborima, dok će studenti na plenumima odlučiti ko će biti kandidati.
„Mislim da je nerealno da opozicija stoji sa strane i glasa za studentsku listu ali neke opozicione stranke su rekle da će pristati na to, poput Srđana Milivojevića iz DS i Sava Manojlovića. Sumnjam da će se veći deo opozicije odazvati takvom pozivu“, rekao je Gajić televiziji Blic.
„Narodna stranka sigurno neće odustati od svog postojanja i ne dolazi u obzir da ne izađemo na izbore i istovremeno podržimo studentsku listu“, dodao je Gajić.
Gajić je rekao da studentima, kako bi se prilagodili zakonskim uslovima za izlazak na izbore, ostaje da osnuju grupu građana pošto su rekli da neće praviti stranku.
„Studenti izgleda neće lično da se kandiduju nego će oni biti kao neki politbiro iza scene, a kandidati će biti profesori i članovi nevladinih organizacija. Studentsko-profesorska bi mogla da bude najveći protivnik vlasti na izborima. Sigurno je da su studenti jači od svake stranke opozicije, tu nema nikakve dileme“, naveo je Gajić.
Gajić je dodao da studenti traže da opozicione stranke ne izađu na izbore osim u Raškoj oblasti, jer je „tamo narod vezan za stranke, a tamo su dve od tri stranke sve vreme u koaliciji sa SNS“.
Predsednik Narodne stranke je istakao da „stvari mogu da se reše samo politički“ i da je zato dobro što studenti traže političko razrešenje krize.
„Sada je na premijeru Đuru Macutu i predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću da odluče da li će studentima izaći u susret, jer samo predsednik Srbije može da raspiše izbore na obrazložen predlog vlade. Vlast ima veliki manevarski prostor“, rekao je Gajić.
Gajić je rekao da Narodna stranka insistira na sistemskim promenama, a jedna od najvažnijih je promena izbornog sistema.
„Sadašnji izborni sistem omogućava partijsku državu i mora da bude promenjen u polupersonalizovani sistem tako da građani glasaju za ljude, a ne za partije, pa će izabrani kandidati odgovarati ne samo partijama nego i građanima koji su ih birali“, rekao je Gajić.
Upitan o štrajku u pravosuđu, Gajić, koji je advokat, odgovorio je da su plate zapisničara i zaposlenih u pisarnicama suda veoma male, a od njih zavisi funkcionisanje pravosuđa, dok su sa druge strane sudske takse toliko velike da ljudi odustaju od suđenja.
„Sud je u Srbiji bio dostupan građanima, a sada idemo ka tome da ko nema para može da vidi sud samo na televiziji, kao u Americi. Privredni sud u Beogradu je prazan, deluje kao da je napušten, takse su jezivo velike, iznose i više stotina hiljada dinara u zavisnosti od vrednosti spora. To su takse koje sud naplaćuje za tužbu, žalbu… Ne isplati se ljudima da se sude“, rekao je Gajić.
Gajić je rekao da bi posle poslednjih ustavnih promena u oblasti pravosuđa u presudama umesto „u ime naroda“ moglo da stoji „u ime Visokog saveta sudstva“.
„Velika je greška što smo ušli u ustavne promene pre dve godine. To je danas očigledno“, zaključio je Gajić.