Avionska bomba iz Drugog svetskog rata, koja je nađena tokom izgradnje kompleksa „Beograd na vodi“ u Savskoj ulici u Beogradu, uništena je
UZ ZVUK sirene za uzbunu, avionska bomba iz Drugog svetskog rata pronađena na gradilištu „Beograda na vodi“, deaktivirana je u nedelju ujutru u 9.15 sati, na licu mesta.
Građani iz okolnih zgrada su u trenutku deaktivacije čuli tup zvuk, osetili potres i videli zemljište koje leti u vis. Eksploziv je uništen nakon 10 minuta, bez štetnih posledica po građane i njihovu imovinu. Bombu su uništili pripadnici Sektora Ministarstva unutrašnjih poslova za vanredne situacije.
U 9.15 oglasila se prva dvotonska sirena, nakon koje su okolne ulice blokirane za saobraćaj i pešake. Savska i poprečne ulice, Brodarska i deo auto-puta u zoni mosta „Gazela“ bili su potpuno pusti. Celokupni saobraćaj u okolini bio je zaustavljen, uključujući tramvaje i vozove. Osim pripadnika policije, niko nije smeo da bude u zaštićenoj zoni od 500 metara udaljenosti.
Stanarima ovog dela grada je prethodnih dana savetovano spuštanje roletni, zatvaranje i udaljavanje od prozora. Oni koji su se oglušili o upozorenja posmatrali su deaktivaciju sa krovova i terasa. Videli su zemlju koja se u jednom trenutku podigla od snage eksplozije.
– Bio sam na terasi u tom trenutku, priča nam Nikola Protić, žitelj Savske ulice – Nisam znao tačno mesto gde će se eksplozija dogoditi, ali strpljivo sam čekao. Zemlja se na trenutak podigla i čuo se tupi zvuk.
U 9.24 se ponovo oglasila jednotonska sirena za prestanak opasnosti. Nekoliko minuta kasnije, saobraćaj je normalizovan i vozila GSP su nastavila vožnju redovnom trasom.
MARIĆ: SVE JE SPROVEDENO PO PLANU
Pomoćnik ministra i načelnik Sektora za vanredne situacije Predrag Marić izjavio je da su pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova – Sektora za vanredne situacije uspešno danas, u 9.20 časova, izvršili uništavanje avio bombe zaostale iz Drugog svetskog rata na lokaciji gradilišta „Beograd na vodi“, bez ikakvih posledica po imovinu i živote građana.
„Sve što je planirano operativnim planom za uništenje bombe sprovedeno je u potpunosti i do kraja i ovom prilikom želim i da ih pohvalim i da se zahvalim svim pripadnicima Uprave za civilnu zaštitu, timove za NUS – Sektora za vanredne situacije i svim pripadnicima direkcije policije koji su danas u velikom broju obezbeđivali ovaj događaj“, naglasio je Marić.
U Savskoj i Sarajevskoj čuju se sirene. Bomba upravo deaktivirana! Osetio se blagi potres pic.twitter.com/1pG3ccnz7h
— Filip Čukanović (@FilipCukanovich) February 5, 2017
A. Vasić Novosti