GZJZ objavio rezultate analize krvi osoba koje je ujeo opasni parazit za prvih sedam meseci 2016. godine
Od lajmske bolesti, koja se prenosi ujedom zaraženog krpelja, u prvih sedam meseci obolelo je 140 građana prestonice, pokazuju podaci Gradskog zavoda za javno zdravlje. Stručnjaci poručuju da je najbitnije da se krpelj izvadi u roku od 24 sata od ujeda, kako bi se smanjila verovatnoća infekcije, a u narednih mesec dana treba pratiti da li se pojavljuju neki od simptoma bolesti.
Kod inficiranih, nakon sedam do deset dana u proseku, javlja se crvenilo na mestu uboda, koje vremenom počinje da bledi u sredini i dobija prstenast oblik. Moguća je i pojava povišene temperature, glavobolje, bolova u mišićima, uvećanja lokalnih limfnih žlezda. Drugi stadijum bolesti, koji nastaje nekoliko nedelja ili meseci od ujeda, manifestuje se jače izraženim simptomima gripa i pojavom manjih pečata van mesta ujeda. Ako se bolest ne leči u ovom stadijumu, posle nekoliko meseci ili čak godina, može doći do trajnog oštećenja zglobova, nervnog sistema i kože.
Podaci govore da je oko 25 odsto krpelja u Beogradu zaraženo bakterijom koja izaziva lajmsku bolest, a najviše ih ima na terenima obraslim travom visine do metar.
B. B. Novosti