Litija centralnim gradskim ulicama povodom Spasovdana

admin
maj 21, 2015

0 komentara

6 min čitanja
9

Povodom gradske slave Spasovdan, centralnim beogradskim ulicama održana je litija koju je predvodio patrijarh srpski Irinej

BEOGRAD – Povodom gradske slave Spasovdan, danas je centralnim beogradskim ulicama održana litija koju je predvodio patrijarh srpski Irinej.

„Mi smo mali narod, nas jedino može spasiti i ostaviti na ovim prostorima jedinstvo. Takmičimo se da izaberemo najbolji put ka cilju, a cilj mora da bude jedan jedinstveni, onaj koji nam je Sveti Sava postavio“, poručio je patrijarh okupljenim građanima nakon liturgije.

Kako je rekao, ako to budemo činili opstaćemo na vetrovitom Balkanu.

On je čestitao svima slavu u Beogradu i Srbiji, ali i celom srpskom narodu koji se sticajem prilika našao na svim kontinentima sveta.

„Svi oni znaju za današnji praznik i verujem da se u svojim crkvama skupljaju“, rekao je patrijarh.

On je dodao da se u toku ovog dana sećamo nevinih duša, nekoliko stotina Beograđana koji su bili sabrani u skloništu u porti te crkve misleći da će biti pošteđeni bombi koje su na Beograd bacali hrišćani.

Patrijarh je podsetio da pored ovog stratišta samo gospod zna koliko je u našem otečastvu ovakvih i sličnih, a možda i još tragičnijih, gde je nekoliko stotina hiljada ljudi poubijano samo zato što su Srbi i pravoslavne vere.

On je podsetio da je u blizini Jasenovca više od 20.000 dece umoreno glađu, žeđu i pobijeno.

Kako je rekao, takvi gresi ne mogu da prođu bez božje osvete.

„Ali nećemo da se svetimo, to predajemo pravednosti suda Božjeg“, rekao je patrijarh i podsetio na reči patrijarha Germana, koji je rekao da ne smemo i ne možemo da zaboravimo stratište Jasenovac, ali da moramo da oprostimo.

U Skupštinu grada uneti su kolač i žito, a gradonačelnik Siniša Mali zapalio je sveću i čestitao građanima slavu, poželevši im puno uspeha i sreće.

Mali je rekao da je Spasovdan gradska slava koju slave svi Beograđani, bez obzira na veroispovest, i da je to tradicija koju moramo da očuvamo.

Gradonačelnik je rekao da je ove godine najveći broj građana bio na ulicama.

Pored građana i gradonačelnika Beograda, u litiji su učestvovali i princ Aleksandar Karađorđević, episkopi, studenti Bogoslovije, pitmoci Vojne akademije.

Prethodno je u Vaznesenjskoj crkvi održana liturgija koju je služio patrijarh Irinej, čime je i počelo obeležavanje gradske slave Spasovdan.

Litija je krenula iz Ulice admirala Geprata, a na njenom čelu bili su Jerusalimski krst, barjak Grada Beograda i konjica.

Na barjaku od crvenog brokata je sa jedne strane ikona Vaznesenja Gospodnjeg i slovima od zlatnih niti natpis „Opština Grada Beograda 1938“, a sa druge strane ikona Svete Petke i poruka „Ko Krsno ime slavi – onom i pomaže“.

Sa leve i desne strane barjaka nose se dva mala krsta i dva mala zvona koja sve vreme neprekidno zvone, a iza njih ide žito Hrama i Grada Beograda, kao i kolač hrama i Grada.

Litija, koja predstavlja jednu od nastarijih tradicija Beograda, kretala se od Admirala Geprata, preko Kneza Miloša i Kralja Milana do Terazija gde je kod Terazijske česme održana prva molitva za zdravlje Beograđana.

Posle molitve, litija se kretala Knez Mihailovom i Pariskom do Sime Markovića gde je kod Saborne crkve održana druga molitva u kojoj se molilo za poštedu od stradanja, mir i napredak.

Litija je nastavljena Pop Lukinom, Brankovom, kroz Kraljice Natalije i Dobrinjsku do Admirala Geprata, gde je po povratku u Vaznesenjsku crkvu, ispred granitnog Krsta, održana treća molitva u spomen svih palih junaka Beograda.

Novosti

 
Poslednje