Zbog potrošnje vode kao u letnjem periodu, pojedine Beograđane bi narednog meseca moglo da sačeka neprijatno iznenađenje u vidu duplo većih računa!
Ledeni period koji je zahvatio prestonicu, prouzrokovao je gotovo svakodnevno pucanje cevi, a kako bi to sprečili mnogi Beograđani su, uprkos apelima nadležnih, tokom celog dana ostavljali otvorene česme.
– Domaćinstva na periferiji Beograda imaju ambare, štale, česme u dvorištima… Zbog bojazni od pucanja cevi, ostavljaju ih non-stop otvorene, kako bi voda tekla i sprečila zamrzavanje – priča Vladimir Šobot iz “Vodovoda i kanalizacije”.
S obzirom da je hladan talas krenuo posle Božića, Šobot napominje da se u odnosu na period pre zahlađenja, potrošnja vode uvećala i do 100 odsto!
– Na distributivnim pravcima prema periferiji grada beležimo od 20 do 120 odsto uvećanu potrošnju vode – kaže on.
Upravo zbog toga, stanovnike Ovče, Borče, Krnjače, ali i drugih delova prestonice, januarski računi mogu baš neprijatno iznenaditi. Sa iznosima većim i do 120 odsto.
Na drugoj strani ima i onih koji se plaše da im računi ne budu uvećani zbog pucanja cevi u blizini njihovih kuća ili zgrada.
– Voda koja se izliva iz puknutih cevi ne ulazi u potrošnju građana, ona ne prolazi kroz njihove vodomere. To su ulične cevi i te troškove snosi JKP “Vodovod i kanalizacija”.
Iako se potrošnja vode malo smanjila, iz ovog preduzeća i dalje apeluju na racionalno trošenje vode.
– Vodosnabdevanje nije ugroženo, ali proizvodnja je na maksimumu i od ovoga više ne može – zaključio je Šobot.
EKIPE „VODOVODA“ RADE U TRI SMENE
Veliki broj popucalih cevi ne daju “Vodovodu” ni minut odmora.
– Prva i druga smena se “prelivaju”, u svakom trenutku su na terenu 22 ekipe. Rad se nastavlja i u trećoj smeni, radimo i do jedan sat iza ponoći. Tada moramo da zaustavimo mašine, jer ipak prave buku – kaže Šobot.
Trošenje vode na ovakav način, upozorava Šobot, osim što je nesavesno je i protiv zakona.
– Zakonom je zabranjeno da se odvrne slavina i da ta voda samo otiče, bez da ima neku svrhu – tvrdi Šobot.