Udarne rupe i oštećenja na asfaltu zbog dotrajalosti saobraćajnice ili nekvalitetnih radova, osim što mogu da oštete vozila, mogu da budu i prilično nebezbedne. Njihov broj u Beogradu uopšte nije mali, bar ako je suditi po prijavama koje dobija JKP „Beograd put“, ali i na osnovu onih objavljenih na društvenim mrežama.
Najsvežija je objava da postoji rupa u Ulici Kraljice Jelene, koja je, kako to obično biva, praćena komentarima poput „Dok ceo točak ne upadne, oni ne dolaze“, „Dobiju bazen na ulici, a žale se“…
Kraljice Jelene kod broja 4 @prijavi_problem pic.twitter.com/S9nwPC5Orq
— #VoziBezbedno (@SaobrKamera) September 6, 2018
Oni koji se ne uzdaju previše u društvene mreže mogu da se požale i preduzeću „Beograd put“. Putari su pre nekoliko godina pokrenuli akciju „Beograd bez rupa“ i na osnovu prijava, koje podrazumevaju navođenje tačne lokacije i fotografiju oštećenja, radnici bi izlazili na teren.
Blizu 3.000 prijava dobilo je ovo preduzeće zbog udarnih rupa u Beogradu. Najrevnosniji su stanari Zvezdare, dok ih najmanje ima na opštini Stari grad, ako je suditi po podacima sa sajta ovog preduzeća.
Tako, po broju prijava prednjači Zvezdara sa 490, dok je odmah iza nje Voždovac (429), a na trećem mestu je Čukarica (380). Stari grad je, čini se, najuređeniji jer nema ni 100 prijava.
Prema poslednjoj prijavi, 3. septembra, udarna rupa je u Ulici kneza Višeslava na Vidikovcu ili „udubljenje dubine oko 10 centimetara i dužine jednog metra“, kako je opisano.
Zanimljivo je građani, ako je suditi po dostupnim podacima, u poslednjih nekoliko meseci nisu previše zainteresovani za ovu akciju pokrenutu pre nekoliko godina.
Kako prijaviti rupu?
JKP „Beograd put“ radi po nalogu Gradske direkcije za puteve. Zato je, kako je navedeno na njihovom zvaničnom sajtu, potrebno obratiti se najpre Direkciji, lično ili preko opštine u kojoj živite na broj 330-95-99 ili mejlom na info@bgsaobracaj.rs
S. L. Blic