Gosti iz celog sveta i dalje sa mnogobrojnim predrasudama dolaze u srpsku prestonicu. Kanađani i Turci došli u strahu, a odlaze oduševljeni, sa željom da opet dođu
BEOGRAD nije bezbedan grad, tamo će vaši životi biti u opasnosti. Sa tim upozorenjem bojažljivo su nas ispratili porodica i prijatelji, kad smo se uputili u vašu prestonicu. Mi, međutim, nemamo uopšte taj osećaj. Naprotiv, osećamo se potpuno sigurno, nikada bezbednije, sa osmehom na licu poručuju Rebeka i Šaj, mladi bračni par iz Kanade, dok se ukrcavaju u otvoreni turistički autobus za razgledanje Beograda.
Posle višečasovnog leta sa krajnjeg severa svoje zemlje, u Srbiji ih je, kažu, dočekala izrazito visoka temperatura vazduha, ali i nasmejana lica ljubaznih domaćina na svakom koraku.
– Osim vrućine, ovde je sve perfektno. Za dva dana sami smo obišli širi centar grada, obale reka, parkove i nigde nismo imali nikakvih problema. Beograd nije tako siv i mračan, kao što ga predstavljaju – zaključuju Kanađani, koji sa nestrpljenjem iščekuju obilazak muzeja „25. maj“ i priču vodiča o doživotnom predsedniku Titu.
Posetioci iz Turske došli su sa sličnim predrasudama o glavnom gradu Srbije. Pričaju da su mnogi putovanje doživljavali kao egzibiciju, ulazak u zabranjenu zemlju i u početku krili svoje poreklo. Ipak, svi koji su jednom osetili duh Beograda, vraćaju mu se iznova.
– Ovde sam drugi put, ali sad sam doveo i devojku i njenu sestru jer prošle godine nisu smele da krenu sa mnom – priča Alihan Ravuz, koji je stigao iz Ankare. – Svi smo mislili da ovde nismo dobrodošli zbog ratovanja naših zemalja. Sada se samo nasmejem toj priči. Srbi su veoma gostoprimljivi, grad je čist i lepo uređen i ima mnogo toga da ponudi. Moj najveći utisak je Knez Mihailova ulica, njome se stalno oduševljavam.
Ulični svirači, stare fasade, ušće Save u Dunav, priče o Kalemegdanu, muzejima, Hramu Svetog Save i Sabornoj crkvi, kafanske legende i nazobilazni šarm Skadarlije samo su deo ponude, koja svakodnevno osvaja stotine stranih turista u Beogradu. Priče o „divljem“ narodu, neprijatnim domaćinima, ugroženoj bezbednosti, sivom socijalističkom duhu srpske prestonice bivaju obasjane novom svetlošću već sa prvom dobrodošlicom. A srpski domaćini znaju kako…
– Slivovica konekting pipl – u pauzi poručuje češki turista, dok fotografiše zgradu Narodne skupštine.
VI STE LJUBAZAN I NASMEJAN NAROD
TURISTIČKA tura otvorenim autobusom obavezno zastane i kraj najstarije kafane u Beogradu, koja nosi naziv „?“.
– Turisti vole da čuju ko je od boema sedeo za tim stolovima i kakva legenda se skriva iza njenih zidova – tvrdi Milena Oraovčić, turistički vodič. – Obavezno svrate, pa posle dobrog provoda ponovo dođu kod nas uz rečenicu: „Mi smo shvatili da ste vi zapravo ljubazan i nasmejan narod“.
DESET ODSTO VIŠE GOSTIJU U 2015.
U PRVIH pet meseci 2015. godine Beograd je posetilo oko 10 odsto više gostiju nego lane, dok je broj noćenja u srpskoj prestonici povećan za 12 odsto.
Najveći broj gostiju došao je iz Hrvatske, a zatim su sledile Slovenija, Grčka, Turska, Nemačka, BiH, Bugarska, Crna Gora, Italija, Makedonija, Rusija… Tokom letnje sezone očekuju se i turisti iz udaljenijih zemalja…