Ambasada Srbije o slučaju u Brčkom: Nema dokaza o povezanosti sa našom zemljom, EUROPOL vodi istragu

brckodecaeruropoltrgovina decom
Drugi Pišu
februar 27, 2025

0 komentara

4 min čitanja
27

Ambasada Republike Srbije u Sarajevu je u neposrednoj komunikaciji sa Policijom Distrikta Brčko u vezi sa slučajem pronalaska više od 30 dece u tom mestu, za koju se sumnja da su predmet trgovine ljudima.

S tim u vezi, Ambasada navodi da prema informacijama dobijenim od Policije Distrikta Brčko dosadašnja istraga ne ukazuje na bilo kakvu povezanost sa Srbijom.

„Ambasada je obaveštena da ukoliko nadležni organi u Distriktu Brčko budu došli do saznanja da postoji bilo kakva povezanost sa državljanima Srbije, da će o tome zvaničnim putem naša država biti obaveštena, kako bi se preduzeli dalji koraci u istrazi“ piše u saopštenju Ambasade Srbije u Sarajevu.

Europol se uključio u istragu
Podsetimo, na području Distrikta Brčko u BiH, u naselju Ivici, pre dva dana pronađeno je 31 dete, od malih beba do 12 godina.

Ovo su prve informacije koje smo imali juče u javnosti o slučaju koji je zgrozio Bosnu i Hercegovinu i ceo region. Portparolka policije Brčko distrikta BiH Dževida Hukičević izjavila je da je u okviru dosadašnjih aktivnosti slobode lišeno osam osoba, te da je ostvarena međunarodna saradnja sa EUROPOL-om.

Mislili da je kuća strave dečiji vrtić

Inače reporter koji se nalazi u Brčkom u razgovoru sa komšijama je saznao da su svi u tom gradu mislili da je kuća strave u stvari dečiji vrtić.

„Svi smo znali da to postoji, ali svi su to predstavljali kao vrtić“, rekao je jedan od meštana.

Sve se dogodilo 25. februara, kada su preduzimajući aktivnosti iz svoje nadležnosti policijski službenici PU Brčko distrikta BiH pod nadzorom Tužilaštva BiH i u saradnji sa Pododeljenjem za socijalnu zaštitu Brčko distrikta, te Crvenim krstom Brčko distrikta pronašli 31 dete i zbrinuli ih na sigurno.

Većina zatečene dece imala su državljanstvo Hrvatske, a nekim od njih su lična dokumenta i istekla.

Takođe, privedeno je još pet osoba zbog povezanosti sa ovim slučajem, a njihova uloga se i dalje ispituje.

Prema nezvaničnim saznanjima, za ovaj slučaj se saznalo kada je dvanaestogodišnja devojčica, koja je takođe bila „zatočena“ u kući, izašla u pratnji dva deteta na ulicu. Kod sebe je, kako saznajemo, imala i pasoš.

Deca su trenutno na sigurnom a brigu o njima preuzeo je Centar za socijalni rad.

Foto:RTV HIT/ rtvhit.com

Blic/Nova

Poslednje