Samo u ovom periodu ubijeno je čak 15 žena. Bojimo se da je zlostavljanja više nego što pokazuju brojke – kaže policijski savetnik Ranđel Milošević
U Srbiji se dnevno podnese deset krivičnih prijava zbog nasilja u porodici, pokazuju podaci MUP – Srbije, ali je, kako se pretpostavlja, broj žena koje trpe psihičko i fizičko zlostavljanje dosta veći. Talas porodičnog nasilja porastao je naročito od početka ove godine – samo u ovom periodu ubijeno je čak 15 žena!
Kako smatra policijski savetnik Ranđel Milošević, jedno od najefikasnijih rešenja kako bi se zaustavio ovako negativan trend bila bi specijalnizacija i dodatno usavršavanje i obuka svih službi koje se bave ovim problemima – od socijalnih, pravosudnih i policijskih.
– Organizacije civilnog društva koje izučavaju ovaj problem, smatraju da je stalno povećanje broja krivičnih prijava, veliki broj kampanja kojima se podstiču žrtve da prijave nasilje, ali i to što imaju poverenje u državne organe da mogu da ih zaštite – kaže Milošević.
Sumnja se, međutim, da je crna brojka mnogo veća jer žrtve iz raznoraznih razloga odbijaju da prijave nasilnika. U gotovo 90 odsto slučajeva žrtve su žene. Nasilnici su u oko 80 procenata muškarci, a u situacijama kada je nasilnik žena njena meta najčešće je opet – žena!
Prema rečima našeg sagovornika, ova vrsta nasilja se razlikuje od ostalih zbog činjenice da su nasilnik i žrtva u emocionalno bliskom odnosu. Tu je i problem moći i kontrole koju nasilnik oseća i taj i takav odnos sa žrtvom ne želi da prekine.
– Nasilnici kontrolišu žrtvino kretanje, njene kontakte, novac, nastoje da je izoluju od ostatka porodice i prijatelja – objašnjava mehanizme nasilja policijski stručnjak za ovu problematiku. – Neprestano stavljaju žrtvi do znanja da je sama, da je njeno ponašanje razlog za nasilje, preti oduzimanjem dece kad pokuša da napusti nasilnika… Preti čak i ubistvom i samoubistvom, ukoliko žrtva odluči da ga napusti.
Reč je o perfidnim mehanizmima nasilnika da i dalje ima kontrolu nad žrtvom. U takvim siutacijama najbolje rešenje je da nadležni državni organi razumeju situaciju i prepoznaju pokušaj manipulacije. Jer, nasilnici često umanjuju nasilje koje su počinili, pokušavaju da se opravdaju i prebacuju krivicu na žrtvu.
– Za policijske službenike je važno razumevanje pozicije žrtve nasilja kao i njeno traumatsko iskustvo – navodi Milošević. – Jer, u susretu sa policijom ove žene mogu biti napete i nervozne i da teško opišu redosled događaja. Nekad i oklevaju da zatraže pomoć ili žele da ostanu anonimne kad prijavljuju nasilje. Plaše se reakcije nasilnika, ali i ostatka porodice kad saznaju za prijavu. Osećaju stid ili krivicu zbog onog što su preživele, posebno kada je reč o silovanju ili seksualnom zlostavljanju.
Prema istraživanju organizacija civilnog društva koje se bave ovom problematikom, samo 10 do 15 procenata silovanja u braku prijave žrtve.
MUP Srbije formirao je Radnu grupu, koja se bavi problemom nasilja u porodici i koja ima podršku ministra policije Neboše Stefanovića. U poslednjih nekoliko meseci je od ministra inicirano više aktivnosti kojima je podstaknuto efikasnije postupanje policije. Jedan od zadataka je nastavak edukacije policijskih službenika kako bi bolje razumeli problematiku i efikasno intervenisali i dokumentovali nasilje radi vođenja postupka pred sudom.
– Takođe, zadatak policije je da zaštiti žrtvu, bez predrasuda i diskriminacije – ističe Milošević. – Neophodno je i adekvatno obavljanje razgovora sa žrtvom nasilja, kada je do njega došlo, odnosno da se osigura njena bezbednost posle ukazane lekarske pomoći. Policajci moraju da budu obučeni za ovakve poslove, ali i druge državne službe.
DECA
DECA su žrtva nasilja čak i kada mu nisu direktno izložena, već gledaju, na primer, kako otac tuče majku. I u takvim situacijama najbitniji su Centri za socijalni rad, koji bi trebalo da prate dešavanja u takvim porodicama. Još gore je kada se dete, koje gleda nasilje, oduzme roditeljima pa se smešta u hraniteljsku porodicu. To su, upozoravaju stručnjaci traume za ceo život.
ŽELE DA DOMINIRAJU
NASILNIK želi da ceo život dominira nad žrtvom i to je njegov modus delovanja. Iz tog razloga ne dozvoljava da ga ona napusti, jer mu je potrebno da nekog maltretira. Zato i dolazi do ubistva, jer nasilnik ne može da funkcioniše bez žrtve. Kad mu se žrtva suprotstavi, dolazi do nasilja.
Z. Uskoković Novosti