Specijalni sud je odbio optužnicu za nezakonito pribavljanje 10 miliona evra, podignutu protiv bivšeg šefa Koordinacionog centra za Kosovo Nebojše Čovića i njegovih saradnika, i zatražio da Tužilaštvo dopuni istragu, piše “Blic”.
List navodi da je sud od Tužilaštva zatražio da dopuni istragu veštačenjem zgrada na Kosovu za koje se u optužnici navodi da nisu ni izgrađene.
Pored Čovića je još šest osoba optuženo da su nezakonito pribavili 10 miliona evra u poslu otkupa nekretnina na Kosovu i izgradnju stambenih lamela.
Čovićev pravni zastupnik Božo Prelević je rekao da nije pružen nijedan dokaz za tvrdnje iz optužnice, podignute u decembru. On je naveo da niko nikada nije otišao na Kosovo i Metohiju da utvrdi šta je izgrađeno.
Optužnica je podignuta 23. decembra 2015. Zanimljivo je da je Specijalni sud samo vratio optužnicu tužilaštvu na ispravku. Ispravljena optužnica je dostavljena 15. januara 2016, ali je sud odlučio da traži dopunu istrage, piše Blic.
Čović je za “Blic” rekao da se “radi o montiranom procesu, gde su u istrazi napravljeni mnogi propusti za koje smatram da nisu bili slučajni”.
Šta piše u optužnici
Optužnicom, koja se odnosi na period od januara 2003. godine do sredine septembra 2005, njima se stavlja na teret da su u poslu otkupa i izgradnje nekretnina zloupotrebili službeni, i položaj ovlašćenog lica i primanje mita.
Istraga protiv Čovića pokrenuta je 2014. godine, a Tužilaštvo za organizovani kriminal je, u naredbi za sprovođenje istrage, u avgustu 2014. godine pokrenulo istragu protiv Nebojše Čovića, bivše sekretarke Koordinacionog centra Anđelke Radenković, bivšeg načelnika Kosovskomitrovačkog okruga Dragana Kalabe i vlasnika privatnih firmi Komgrap gradnja, Daki i Masters.
Oni su osumnjičeni za pribavljanje protivpravne imovinske koristi u iznosu od oko 10 miliona evra.
Tužilaštvo sumnja da su u poslu otkupa nekretnina u Severnoj Kosovskoj Mitrovici, Čović, Radenković i Kalaba, u prethodnom dogovoru sa vlasnicima privatnih firmi omogućili da se na osnovu fiktivne dokumentacije izvrše nezakonita plaćanja. Kako se navodi u naredbi za sprovođenje istrage, Koordinacioni centar je uplatio je preduzeću Daki skoro 426 miliona dinara, od čega je izvršen otkup samo 18 nekretnina, za šta je potrošeno skoro 181 milion dinara, a za ostatak od oko 245 miliona dinara ne postoji validna dokumentacija.
Sporna je takođe i izgradnja stambenih lamela umesto kojih je i dalje samo livada. Tužilaštvo je navelo da su Koordinacioni centar i Građevinska direkcija uplatili 180 miliona dinara za izgradnju od čega je utrošeno samo skoro 18 miliona.
Čović je početkom februara 2015. godine saslušan u ovoj istrazi i prema saznanjima medija negirao je svoju krivicu.
Izvor: Blic / Agencije