Simonović je uhapšen zbog sumnje da je naložio paljenje kuće novinaru našeg portala Milanu Jovanoviću.
Pušten je na slobodu 7. marta, posle 40 dana provedenih u pritvoru.
Drugo osnovno tužilaštvo je uložilo žalbu na tu odluku Suda, ali je ona odbijena.
Simonović je bio predsednik Opštine Grocka do kraja marta, kada je podneo ostavku. On je u pisanoj izjavi naveo je da se povlači iz politike jer ne želi da se njegovo ime „besprizorno i svakodnevno koristi zarad političkih obračuna sa Srpskom naprednom strankom”.
Kuća našeg novinara Milana Jovanovića zapaljena je 12. decembra 2018. godine godine, nakon što su na garažu koja se nalazi u dvorištu nepoznati napadači s kapuljačama na glavi bacili dva molotovljeva koktela.
U požaru je osim kuće od 200 kvadrata i garaže izgoreo i automobil. Milan i njegova supruga su uspeli da se spasu tako što su pobegli kroz prozor.
A. Vučić po povratku iz Davosa 25.01.2019. KZN: „želim da vas obavestim da je policija Srbije danas, 25.01.2019. uhapsila i zadržala Simonović Dragoljuba, predsednika opštine Grocka, predsednika OO SNS Grocka i člana Glavnog odbora SNS…
Suđenje za paljenje kuće Milana Jovanovića počelo je 9. aprila 2019. Već na samom početku bilo je jasno da će se služiti svim alatima za odlaganje, jer već na prvom suđenju zakazanom za 9. april 2019. godine se ni Dragoljub Simonović, niti njegovi advokati nisu pojavili.
Jedno od ročišta otkazano je u julu iste godine kada se Aleksandar Marinković i advokati optuženih nisu pojavili na suđenju. Sudija Slavko Žugić novčano je kaznio u iznosu od po 80.000 dinara advokate, koji su morali da pokriju i troškove tog ročišta.
Od 20 suđenja koliko je bilo zakazano tokom procesa, održano je samo devet, ali ono što je obeležio svaki od tih odlaganja jesu, može se slobodno reći, urnebesni razlozi, poput onog da je Simonoviću bilo loše nakon vađenja zuba.
Poslednje ročište održano je 19. januara 2021. godine, i po prvi put otkako je u aprilu 2019. godine počelo suđenje, kojim je dominiralo opstruiranje procesa okrivljenih i njihovih advokata, Milan Jovanović i njegova advokatica Ana Matić napustili su sudnicu potišteni.
„Ne znam da li ću ikada dočekati kraj ovog suđenja. Njima nije cilj da dokažu svoju nevinost jer su svesni da ne mogu da odbrane neodbranjivo. Njihov cilj je da se ovaj sudski postupak ne završi“, rekao je za Cenzolovku novinar kome je zbog pisanja o korupciji u Opštini Grocka, u decembru 2018. godine, u podmetnutom požaru uništena sva imovina.
Zdravstveni problemi jesu dovoljno valjan razlog da se ročište odloži, ali ako se svakog puta navode kao razlozi, a paralelno sa tim se odlaganje pokušava i drugim alatima, onda je nemoguće ne steći utisak da se Simonović i njegova odbrana, najblaže rečeno, igraju sa sudom, ali i čitavom javnošću.
Suđenje bivšem predsedniku Opštine Grocka Dragoljubu Simonoviću i još trojici okrivljenih da su izvršavali njegov nalog za paljenje kuće novinara Milana Jovanovića postalo je trka s vremenom jer bi sudija Slavko Žugić 15. marta trebalo da ode u penziju. U slučaju promene sudije, proces bi morao da krene od početka.
Za Žig info, od kako se vratio iz pritvora počeo je pohod po sudovima koji je preduzeo Dragoljub Simonović. Taj pohod deluje prilično konfuzno i u najmanju ruku kontradiktorno. Jer, u 15 tužbi pred Drugim osnovnim sudom Simonović tvrdi da novinari portala Žig info nisu novinari i da portal nije medij, u još jednoj, 16. tužbi pred Drugim osnovnim sudom Simonović traži obeštećenje za „duševnu patnju“ zbog predstavke Osnovnom javnom pravobranilaštvu koja je podneta u vidu peticije pedesetak građana, ali su je inicirali novinari portala Žig info, dok u tužbi pred Višim sudom Simonović priznaje da su u pitanju novinari i tuži Žig info za četiri teksta, od kojih je dva napisao Milan Jovanović.
U Grockoj danas su na ključnim pozicijama i dalje isti ljudi koji su davali podršku Simonoviću u, kako su tada izjavljivali, medijskom linču protiv predsednika najveće stranke.
Za Žig info:
Željko Matorčević/mediji