У наставку акције борбе против корупције истражује се рад бивше градоначелнице Ниша Драгане Сотировски, а поводом извештаја Државне ревизорске институције о јавним набавкама које су спровођене за њеног мандата.
Више јавно тужилаштво у Нишу је још у септембру прошле године формирало предмет након што је Државна ревизорска институција установила неправилности у управљању буџетским средствима, а у вези и са ангажовањем приватних фирми Водомонтери и Сим пук градња преко Штаба за ванредне ситуације.
Сотировски прогласила ванредну ситуацију да би „прескочила“ тендер
Фирме Водомонтери из Лалинца и Сим пук градња из Малошишта добиле су за две године скоро 5 милиона евра за радове на водоводу и канализацији у Нишу преко Штаба за ванредне ситуације и без тендера, а Државна ревизорска институција утврдила је да ти послови уопште нису били хитни те да није било основа да се не поштује Закон о јавним набавкама. Наводно су од ових послова Водомонтери приходовали укупно око 189,3 милиона, а Сим пук градња око 386,3 милиона динара.
Како се сумња, ове фирме су ангажоване без тендера јер би градоначелница Драгана Сотировски као командант Штаба за ванредне ситуације имала право да прогласи ванредну ситуацију у деловима града, што би јој давало право да одмах ангажује ове фирме због хитне потребе отклањања таквог стања, па би уместо да распише јавну набавку, ангажовла ове две фирме на пословима на градском водоводу или канализацији.
„На основу извршене ревизије узорковане документације, утврђено је да се активности коју су предузимали субјекти Сим Пук градња д.о.о. Малошиште и ПР Вомонтери Лалинац не односе на хитно решавање и отклањање последица ванредне ситуације односно елементарне непогоде на постојећој инфраструктури, већ на набавку радова на изградњи нове и капиталном одржавању водоводне мреже и канализације, за које су са раздела Градске управе за имовину и одрживи развој извршени расходи најмање у износу од 429.477.000 динара без ПДВ-а, по ситуацијама добављача, без спроведеног поступка јавне набавке“, пише у извештају ревизора.
Према Закону, ванредна ситуација се проглашава када су претње или последице катастрофе по становништво, материјална и културна добра или животну средину такве да се не могу решити редовним пословима надлежних. Међутим, из ДРИ наводе да то у конкретној ситуацији није био случај.
„Реч је о континуираној пракси изградње нове и реконструкције постојеће водоводне и канализационе мреже током већ дужег низа година. У прилог томе наводимо да се одмах након завршетка радова укида ванредна ситуација након две године од проглашења“, навела је ДРИ.
Новац трошен и на кафане, рачун за гориво и „Сваровски“ сат
ДРИ је у свом извештају навела да је било још ненаменског трошења новца из буџета од кафанских рачуна, од трошења пара грађана по кафанама, преко привремених и повремених послова, услуга консултаната, рачуна за гориво до куповине једног сата „Сваровски“.
Како сазнајемо, истом овом акцијом обухваћени су и власници две фирме које су ангажоване мимо јавних набавки, З.С. и Д.Н. и Д.Н.
Foto:M.M ATaimages; shutterstock; privatna arhiva
Миљана Исаиловић Нова