Dekonstrukcija poslednjih stubova demokratije

Sam odnos prema demokratiji u Srbiji moze definisati kao sama logika ostvarivanja jeftinih političkih poena sa jedne strane ili samo kao puki odnos ulepšavanja svojih političkih govora. Većina gradjana se nalazi u uglu nemog posmatrača , koja samo može da sačeka konačan kraj utakmice.

admin
februar 4, 2019

0 komentara

5 min čitanja
9

Izlaz iz Ekonomske krize..

Pre svega moramo stvoriti čvrste temelje naše ekonomije. Sadašnji pristup vladajuće strukture da se državom može upravljati kao preduzećem je potpuno pogrešan. Izlaz iz ekonomske krize je moguć samo ako funkcionišu institucije, ekonomija nikad ne uspeva sa ciljem I namerom, ekonomija uspeva kada pojedinac u okviru slobodnog društva teži ostvarivanjuzajedničkog cilja. Vlada nije tu da upravlja društvom , već da postavi okvire . Jedan od mogućih rešenja za izlazak iz ekonomske krize je pre svega uspostavljanje slobodnog društva, kao i razvoj malih i srednjih preduzeća. Zatim primena programa koju je Evropska unija počela sa implementiranjem pre šest meseci u pitanju je Lin Liding program koji ima za cilj stvaranje organizacija koje će pre svega stimulisati mala preduzeća koja žele da izvoze a nemaju iskustva. Trenutni režim pod vođstvom SNS vrši potpuno obmanjivanje svog naroda otvara preduzeća koja su tehnološki neprofitabilna poput fabrike kablova i svome narodu daje minimalnu platu koliko da prežive, umesto da radi na razvoju preduzeća koje imaju visok tehnološki potencijal koji će našu ekonomiju graditi na čvrstim temeljima.

Protesti da li da se nastave i u kom smeru treba ići…

Sadašnji režim doveo je do urušavanja poslednjih stubova demokratije u Srbiji. Protesti pre svega treba da se omasoviti, okupiti nezadovoljne ljude koji žive u strahu. I reći ne sistemu. Svaka osoba otvorenih očiju može videti da će naš put biti težak. Ali ako zajedno istrajemo ostvarićemo naš jedini prihvatljiv cilj a to je slobodno društvo. Trenutna politika SNS je takva da se vlast takmiči ko će više autogolova da postigne umesto da igrače koji štete interesima države izbace I takvi ljudi prihvate odgovornost oni podržavaju takav rad. Naravno da će se u nekom trenutku uključiti I političke partije, jer jedino političke partije imaju snagu da postave I realizuju zahteve građana.

 Planovi za budućnost ?

Sama politička tolerancija, netolerancija, konflikti su deo jednog dugog istorijskog procesa u kome su najpre žrtve različite društvene grupe a sami akteri se menjaju kroz različite geo –istorijske odnose. Zapravo sam problem leži u nepostojanju jasne političke ideologije , vrlo često se okrećemo demagogiji i onog zapravo ,, Šta bi trebalo uraditi,, . A sa druge strane pragmatičan sistem gotovo i da ne postoji. Niko od političkog vrha ne pominje izveštaj Evropske komisije na rad Vlade gde stoji da se su zakoni netransparentni, donose se po hitnom postupku bez participacije građana. Na jedan zakon podnese se 200 amadmana gde nema prostora da opzicija da bilo kakav sud. Moramo biti posvećeni u realizaciji naših planova , ne smemo voditi prevtljivu politiku. Jer bre svega objektivno imamo ulogu lidera na Balkanu I sa istorijskog I sa geografskog gledišta . Ostaje nam da se emancipujemo I osvestimo I postavimo svoje minimume kao društvo, želimo normalno društvo gde se država neće razdvajati građane na prvog ili drugog reda I time praviti strašne I korenite razdore između nas samih.

Zoran Spasić , Sekretar resornog odbora za energetiku I rudarstvo, Demokratska stranka

Poslednje