Фотографије из суботичке болнице на којима се виде пацијенти у положају дубоког наклона испред ниског шалтера обишле су домаћи интернет прошле недеље уз бројне осуде грађана. Прича је сада добила наставак.
На фотографијама које су постале виралне јасно се виде пацијенти који или клече или су максимално савијени како би могли да комуницирају са медициснком сестром с друге стране шалтера. Да то ураде у усправном пложају нису могли јер се добро види да је на рупице на стаклу, које треба да служе за комуникацију, у висини главе постављен картон, тако да једини начин да пацијенти попричају „очи у очи“ са особом иза шалтера јесте да се савију на висину од око 70 центиметара где је отвор за предају докумената.
Нема сумње да здравствени радници не сносе одговорност за висину шалтера који је на хирургији постављен пре више од 40 година. Али, није јасно, због чега се рупице за комуникацију прекривају папирима?
Нема више сагињања или чучања
Све у свему, у болници су оценили да је „шалтер који је освануо на друштвеним мрежама тенденциозно и злонамерно снимљен“. Уз образложење, послате су и фотографије на којима се види да су папири у међувремену уклоњени.
Сада пацијенти више неће бити у дилеми да ли да чучну или да се сагну јер им је овим потезом омогућено да у усправном положају разговарају са медицинском сестром. Кавко достигнуће!
– Наведени шалтер има у доњем делу отвор за пријем и достављање медицинске документације, а у горњем делу отворе за комуникацију са пацијентом. Самим тим нема потребе да се пацијенти сагињу – саопштио је др Слободан Пушкар, директор Опште болнице.
У саопштењу се наводи да је болница у Суботици највећа здравствена установа у Севернобачком округу и подсећа да је главни објекат болнице пуштен у рад 1971. године, док се издвојени павиљонски објекти користе већ 130 година.
– Нажалост, бројне грађевинско-архитектонске баријере, дотрајалост и неадекватност објеката, недовољно просторних болничких капацитета, застарела инфраструктура, постале су непремостива препрека у достизању највишег нивоа квалитета рада и безбедности пацијената и особља – каже др Слободан Пушкар.
Он још додаје да је у последње две године значајно је унапређен квалитет пружања здравствених услуга, уведене су нове дијагностичке и тарапијске методе: ангио сала, опремљени кабинет за колоноскопију, кабинет за офталмологију, набављена је нова опрема: мобилни и фиксни РТГ апарат, четири УЗ апарата и мултислајсни скенер.
Он је најавио и комплетну реконструкцију Опште болнице на више од 30.000 метара квадратних, која ће обухватити централну зграду, све пратеће објекте, поликлиничко-амбулантни део и дворишни простор.
– То је највећа инвестиција у болници у последњих 40 година, а пројектно-техничка документација се налази у завршној изради – каже Пушкар.
Биљана Вучковић Блиц