DUBOKI NAKLON ŠALTERU II DEO Slike iz subotičke bolnice napravile su haos na mrežama i nadležni su morali da reaguju (FOTO)

admin
novembar 19, 2018

0 komentara

5 min čitanja
0

Fotografije iz subotičke bolnice na kojima se vide pacijenti u položaju dubokog naklona ispred niskog šaltera obišle su domaći internet prošle nedelje uz brojne osude građana. Priča je sada dobila nastavak.

Na fotografijama koje su postale viralne jasno se vide pacijenti koji ili kleče ili su maksimalno savijeni kako bi mogli da komuniciraju sa medicisnkom sestrom s druge strane šaltera. Da to urade u uspravnom pložaju nisu mogli jer se dobro vidi da je na rupice na staklu, koje treba da služe za komunikaciju, u visini glave postavljen karton, tako da jedini način da pacijenti popričaju „oči u oči“ sa osobom iza šaltera jeste da se saviju na visinu od oko 70 centimetara gde je otvor za predaju dokumenata.

Pacijenti se više saginjati neće: Uklonjena kartonska barijera, rupice za razgovor ponovo u funkiciji

Nema sumnje da zdravstveni radnici ne snose odgovornost za visinu šaltera koji je na hirurgiji postavljen pre više od 40 godina. Ali, nije jasno, zbog čega se rupice za komunikaciju prekrivaju papirima?

Nema više saginjanja ili čučanja

Sve u svemu, u bolnici su ocenili da je „šalter koji je osvanuo na društvenim mrežama tendenciozno i zlonamerno snimljen“. Uz obrazloženje, poslate su i fotografije na kojima se vidi da su papiri u međuvremenu uklonjeni.

Sada pacijenti više neće biti u dilemi da li da čučnu ili da se sagnu jer im je ovim potezom omogućeno da u uspravnom položaju razgovaraju sa medicinskom sestrom. Kavko dostignuće!

– Navedeni šalter ima u donjem delu otvor za prijem i dostavljanje medicinske dokumentacije, a u gornjem delu otvore za komunikaciju sa pacijentom. Samim tim nema potrebe da se pacijenti saginju – saopštio je dr Slobodan Puškar, direktor Opšte bolnice.

U saopštenju se navodi da je bolnica u Subotici najveća zdravstvena ustanova u Severnobačkom okrugu i podseća da je glavni objekat bolnice pušten u rad 1971. godine, dok se izdvojeni paviljonski objekti koriste već 130 godina.

– Nažalost, brojne građevinsko-arhitektonske barijere, dotrajalost i neadekvatnost objekata, nedovoljno prostornih bolničkih kapaciteta, zastarela infrastruktura, postale su nepremostiva prepreka u dostizanju najvišeg nivoa kvaliteta rada i bezbednosti pacijenata i osoblja – kaže dr Slobodan Puškar.

On još dodaje da je u poslednje dve godine značajno je unapređen kvalitet pružanja zdravstvenih usluga, uvedene su nove dijagnostičke i tarapijske metode: angio sala, opremljeni kabinet za kolonoskopiju, kabinet za oftalmologiju, nabavljena je nova oprema: mobilni i fiksni RTG aparat, četiri UZ aparata i multislajsni skener.

On je najavio i kompletnu rekonstrukciju Opšte bolnice na više od 30.000 metara kvadratnih, koja će obuhvatiti centralnu zgradu, sve prateće objekte, polikliničko-ambulantni deo i dvorišni prostor.

– To je najveća investicija u bolnici u poslednjih 40 godina, a projektno-tehnička dokumentacija se nalazi u završnoj izradi – kaže Puškar.

Biljana Vučković   Blic

Poslednje