20 GODINA “OLUJE” Na čelu kolone Nenad Abramović iz Kaluđerice

admin
avgust 6, 2015

0 komentara

7 min čitanja
9

Minutom ćutanja, crkvenim zvonima i zvukom sirena za prestanak opasnosti, na Dan žalosti, tačno u podne, Srbija i Republika Srpska zastale su i odale počast i obeležile Dan sećanja na stradale i prognane Srbe tokom ratova devedesetih.

U Crkvi Svetog Marka u Beogradu, parastos Srbima stradalim u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini, služio je Njegova svetost patrijarh srpski Irinej, uz sasluženje mitropolita crnogorsko-primorskog Amfilohija i vladike raško-prizrenskog Teodosija.

– Ono što se naziva „Olujom“ i „Bljeskom“ bio je bljesak mržnje, opake, bratoubilačke i bogoubilačke – rekao je mitropolit Amfilohije u besedi posle parastosa. – Ne postoji zločinačkijeg i bratoubilačkijeg veka od 20. u kome su stradali svi evropski narodi. Naročito Jevreji i Srbi. Naš srpski narod prinet je na žrtvenik novog evropskog poretka počevši od Prvog svetskog rata sve do danas. Zločini u „Oluji“ nastavak su zločina iz 1941. godine. Zato su neophodni bratska ljubav i pokajanje, pre svega onih koji na zločinu stvaraju budućnost svog naroda.

Ispred Crkve Svetog Marka u Beogradu, narod je počeo da se okuplja već oko pola deset. Pristizali su iz Alibunara, Inđije, Kaluđerice, Rume… Neki odeveni u srpske narodne nošnje iz Like, Dalmacije, Banije, Slavonije… Palili su sveće dok su se sa zvučnika čula imena ubijenih i nestalih tokom „Oluje“ i posle nje.

Neposredno pre početka parastosa predstavnici Udruženja izbeglica i kolonista Alibunar razvili su transparent na kome je pisalo „Oluja = zločin“. Video se i veliki crni transparent „Avgust 1995. – Statistika Oluje“ na kom je ispisan broj žrtava i proteranih, porušenih kuća i hramova…

Posle parastosa, na uglu Bulevara kralja Aleksandra i Takovske ulice, formirala se kolona koja se uputila do Sava centra.

Na čelu kolone – traktor! Svojevrsni simbol kolone izbeglica iz Republike Srpske Krajine. Stari IMT model, registarskih oznaka „Sisak 5406“. Na prikolici prekrivenoj najlonom sede članovi porodice Abramović. Za volanom Nenad Abramović (47) iz Kaluđerice.

Foto: Novosti

– Ovako je bilo i avgusta 1995. godine. Ovaj traktor nas je spasao – priča Nenad. – U njemu sam vozio oca Milana, majku Anku, brata Dragana i tetku Milju. I ono što je, na brzinu, moglo da se spakuje u zavežljaj. Nije nas izdao šest dana i noći. Od Starog Sela na Baniji do graničnog prelaza kod Malog Zvornika gde smo ušli u majku Srbiju. Zato ga, evo, 20 godina čuvam u garaži u Kaluđerici gde smo se posle „Oluje“ skućili. Nikad ga neću prodati, jer je ispravan i hrani me i dan-danas.

I dve decenije posle pogroma, Nenad pamti sve detalje tog nesrećnog putovanja. Bombardovanja kolone, jauke, suze, strah na licima ljudi… Žeđ, glad…

Foto: Novosti

– Tako iscrpljene i očajne prigrlio nas je narod u Mačvi, pre svega u Šapcu i Bogatiću – nastavlja Nenad. – Dočekali su nas kao rođenu braću. Davali nam hranu, vodu, prenoćište. Pamtiću to Mačvanima dok sam živ. Kako god da smo se kasnije snašli, taj bratski zagrljaj u Mačvi, bio je presudan. Ohrabrio nas je, podržao… Značio je da nismo pušteni niz vodu, da smo u svojoj matici Srbiji.

U dugoj koloni, iza Nenadovog traktora koračao je narod. Neki su ušli i u autobuse. Baš kao i tih crnih, teških avgustovskih dana. Koračali su od Crkve Svetog Marka do Sava centra. Tiho. Ponosno. U mislima sa oko 2.000 Srba koji nisu uspeli. Koji nisu stigli do Srbije…

Abramović i tri godine „Zavičaja“

Nenad Abramović je i predsednik RIL „Zavičaj“. Ovo udruženje koje se bavi raseljenim i izbeglim licima, 3. avgusta je obeležilo tri godine postojanja u porti crkve u Kaluđerici. Među prisutnim zvanicama bili su i predstavnici lokalnih stranaka.

-Udruženje Zavičaj imalo je  tri pravca delovanja. Prvi je bio zaštita prava raseljenih i izbeglih sa svih teritorije bivše Jugoslavije. Drugi pravac je bio ka očuvanju tradicije i kulture i treći deo se sastojao od humanitarnog rada, kada smo pomagali poplavljenima. I dan danas pomažemo, ne samo izbeglima i raseljenima, već svima onima kojima je pomoć potrebno. Udruženje Zavičaj je postalo i simbol borbe protiv korupcije na lokalu, na šta smo ukazivali sve ovo vreme postojanja, izjavio je na ovom skupu Abramović.

Žig Info/ Novosti

Poslednje