Akademski plenum zahteva ostavku rektorke Državnog univerziteta u Novom Pazaru

akademski plenumnovi pazar
Drugi Pišu
jul 29, 2025

0 komentara

3 min čitanja
47

Akademski plenum ocenio je danas da upad maskiranih osoba na Državni univerzitet u Novom Pazaru (DUNP) predstavlja brutalan napad na osnovne demokratske vrednosti, na telesni integritet studenata i, što je najopasnije, na samu suštinu univerzitetske autonomije, zbog čega zahteva hitnu istragu i ostavke odgovornih.

Plenum je u saopštenju naveo da prisustvo rektorke DUNP Zane Dolićanin sa policijskim starešinama ne ostavlja ni trunku sumnje u to da je ta akcija bila direktno „orkestrirana sa vrha univerzitetske uprave, uz političku podršku i logistiku države“.

Zana Dolićanin je tim činom pokazala ne samo moralni sunovrat, već i potpunu nesposobnost da funkcioniše u okviru akademske zajednice, naveo je Akademski plenum.

„Njena odluka da u Univerzitet uvede maskiranu silu, umesto da razgovara sa studentima, predstavlja čin kukavičluka, autoritarizma i izdaje svih načela na kojima počiva visoko obrazovanje“, dodao je Akademski plenum.

Akademski plenum zahteva hitnu ostavku rektorke Zane Dolićanin, potpunu i nezavisnu istragu o upadu maskiranih lica, njihovom identitetu, komandnoj odgovornosti i eventualnom učešću policijskih struktura, ostavku ministra prosvete Dejana Vuka Stankovića koji nije reagovano na kršenje autonomije Univerziteta i povlačenje svih maskiranih osoba sa prostora DUNP.

„Ako akademska zajednica sada ne stane u zaštitu studenata u Novom Pazaru, već sutra će i u Beogradu, Novom Sadu, Nišu i Kragujevcu maskirani ljudi u crnom ‘gasiti požare’ u ime vlasti“, poručio je Akademski plenum.

foto: Zoran Mišić/Danas

FoNet/Danas

Poslednje