Prosvetni radnici, roditelji i građani, okupili su se ispred Ustavnog suda kako bi prosvetari predali zahteve tom sudu, ali i podržali studente u blokadi.
„Nije bilo dovoljno što nam je društveni ugled već dovoljno narušen, već to mora da bude i u dokumentima“, poručila je jedna nastavnica i naglasila da im posebno smeta što članovi reprezentativnih sindikata imaju „poklon“ od povećanja plate za 50 posto.
„Molim vas da nakon današnjeg programa podnesemo Ustavnom sudu žalbu na postignuti ugovor koji je donesen bez naše dozvole i odobrenja. Pokažimo potpisnicima da ne zajedno ne pristanemo na ovo i da smo složni“, rekla je, poručivši da vapaj prosvetara treba da se čuje.
Nakon govora krenulo je 15 minuta ćutanja u znak sećanja na poginule u padu nadstrešnice na Železničkoj stanici Novi Sad.
Neformalna zajednica beogradskih osnovnih škola Puls danas će Ustavnom sudu u Beogradu podneti inicijativu za ispitivanje ustavnosti i zakonitosti Posebnog kolektivnog ugovora (PKU) za zaposlene u prosveti.
Zahtev podnose zbog stavki tog ugovora koje se odnose na različite iznose jubilarnih nagrada i otpremnina za one koji su članovi reprezentativnih sindikata i one koji to nisu.
Nakon što je objavljen u Službenom glasniku, od naredne nedelje PKU trebalo i zvanično da stupi na snagu.
Poseban kolektivni ugovor za zaposlene u osnovnim, srednjim, školama i domovima učenika potpisan je 30. januara sa reprezentativnim sindikatima prosvete. Zbog neslaganja sa ovakvim postupkom i u znak podrške studentskim zahtevima, mnoge škole u Srbiji nastavile su proteste potpunom obustavom rada ili skraćenjem časova na 30 minuta.
foto Nađa Vukajlović
N.V/I. T. Danas