Iz Fudbalskog saveza Srbije Insajderu za sada nije odgovoreno na pitanja koje su mere preduzete i da li se razmatra da se u poslednjem trenutku ipak utakmica održi bez publike. Nije jasno ni kako će organizator uspeti da obezbedi distancu od 1,5 metara na otvorenom koju je juče propisao Krizni štab.
I u Partizanu i u Vojvodini, pred večerašnju utakmicu finala Kupa Srbije u fudbalu, kažu da su u prethodnom periodu preduzimali epidemiološke mere i da među igračima i članovima stručnih štabova nema zaraženih koronavirusom. U oba kluba navode da samo organizator utakmice Fudbalski savez Srbije može da odluči da li će na stadionu biti publike ili ne.
„Došli smo u Niš sa dva autobusa, podeljeni, kako bi distanca bila obezbeđena. Igrači su od ponedeljka bili u karantinu i svako jutro im se meri temperatura”, navodi Biljana Obradović, portparolka FK Partizan.
Ona kaže da se u klubu primenjuju sve preporučene epidemiološke mere, da svi nose maske u zatvorenom prostoru, obavlja se dezinfekcija, pranje ruku,..
„U hotelu u kome smo smešteni u Nišu osoblje ne dozvoljava ulazak bilo kome ko nije gost hotela. To je još jedna mera u sprečavanju širenja zaraze“, kaže Obradović.
Za utakmicu prodato 8.000 karata – polovina kapaciteta stadiona
U FK Vojvodina za Insajder navode da se od početka epidemije primenjuju sve preporučene epidemiološke mere, dezobarijere na ulasku, obavezno pranje ruku, nošenje maski kada je bilo obavezno.
„Igračima se svakodnevno meri tempertura i u klubu nema zaraženih koronavirusom“, kaže Miloš Subotin, portparol FK Vojvodina.
Igrači Vojvodine u Niš su otputovali jednim autobusom, ali prema navodima Subotina, svako je imao po dva mesta. Na pitanje da li se može očekivati da se utakmica ipak igra bez publike, Subotin kaže da su takve informacije stizale i do njega ali da su za to, kako vreme odmiče, sve manje šanse.
„To je svakako odluka FSS. Poslednju informaciju koju smo dobili je da će se igrati pred publikom. U prodaju je pušteno 8.000 karata što je pola kapaciteta stadiona i to je mera zbog epidemije“, kaže Subotin.
Tiodorović: Finale Kupa može biti rizik
Epidemiolog Branislav Tiodorović smatra da građani moraju da shvate da je ovo poslednji trenutak da „uozbiljimo situaciju i da onda neće „imati potrebe da se vraćamo rigoroznim merama poput policijskog časa, ali moramo da budemo mnogo savesniji”. On je naveo da je utakmica Kupa Srbije u fudbalu u Nišu mogući rizik.
„Današnja utakmica koju ćemo imati čast da pratimo, Kup utakmica između Partizana i Vojvodine, može biti jedan od rizika. S tim što ja napominjem da i manji skupovi kao što su proslave rođendana, svadbe, u zatvorenim prostorima predstavljaju rizik”, rekao je Tiodorović.
„Odgovornost za nekorišćenje nekih zaštitnih mera, za na primer, nepostojanje distance, snosi organizator“, rekao je Tiodorović danas za N1 dodajući da to važi i za stadion, kao i za restorane i kafiće.
Tiodorović je rekao i da je na jedinstvenom sastanku odlučeno da će na utakmicama biti dozvoljeno maksimalno 5.000 ljudi.
Na pitanje da li su imali mogućnost da reaguju kada je na utakmicama bilo više ljudi, poput derbija, rekao da je epidemiolog Predrag Kon reagovao putem društvenih mreža i da je objavio da to nije dobro i da organizator treba da snosi posledice.
Krizni štab nije na jučerašnjoj hitnoj sednici zabranio okupljanja na otvorenom, ali je preporučena distanca od 1,5 metara.
Član Kriznog štaba imunolog Srđa Janković je govoreći o utakmicama rekao da je preporuka Kriznog štaba da svako drugo sedište na tribinama bude prazno, ali da nisu predviđene zakonske sankcije za nepoštovanje mera, pa je čitava stvar na organizatorima.
Nakon održanog derbija u fudbalu između Crvene Zvezde i Partizana danima stižu vesti o tome koliko je ljudi nakon te utakmice zaraženo. Epidemiolozi tada nisu upozoravali na rizik, a čak su i posle utakmice tvrdili da nema podataka da je na stadionu i u gužvama oko njega došlo do transmisije virusa. Ipak, ostaje činjenica da je ta utakmica bila važna vest u celoj Evropi, ne zbog fudbala i golova, nego zbog neverovatne opuštenosti i organizatora i navijača u doba korone.
Premijer liga, jedna od najboljih i najgledanijih na svetu, počela je tek pre nedelju dana i igra se bez publike. Navijača nema još ni na stadionima u Nemačkoj, ali utakmice preko televiziija gleda milionska publika. U Italiji su još u aprilu razmatrali da se sve sportske priredbe do 2021. održavaju bez publike. Koje je opravdanje da se u Srbiji dozvoli prisustvo publike na stadionima nije jasno, a još manje je razumno s obzirom na aktivnost virusa.
Bez konferencije za medije posle utakmice
Kako je za Insajder objasnio Miloš Subotin iz Vojvodine posle utakmice neće biti uobičajene konferencije za medije i to je jedna od mera koja dogovorena zbog aktuelne situacije.
„Igrači treneri neće davati izjave, neće biti kao do sada zone u kojoj su davane izjave posle utakmice. Učesnici će izjave dati PR timovima svojih klubova , a onda će biti prosleđene medijima“, objašnjava Subotin.
Inače, konferencija za medije dva kluba juče je održana u organizaciji Fudbalskog saveza Srbije.