Gde je nestao SKC radio? Studenti otkrivaju nelogičnosti i pokreću novi – Slobodni SKC

1079faktureskcskc radiostudenti u blokadi
Žig Info
jul 27, 2025

0 komentara

4 min čitanja
25

Beograd — U saopštenju koje su danas objavili studenti koji su učestvovali u blokadi Studentskog kulturnog centra (SKC), postavljeno je pitanje o sudbini nekada kultnog SKC radija, koji je, kako navode, odavno utihnuo — ali se i dalje redovno naplaćuje.

SKC radio osnovan je 1998. godine, a svoj prepoznatljiv, nekonvencionalan format uspostavio je 2003. godine. Na frekvenciji 107.9 MHz, koju danas koristi super.fm, radio je emitovao sadržaje koji su često izlazili iz okvira uobičajenih medijskih obrazaca — od bizarnih ideja do nesvakidašnjih razgovora.

„O SKC radiju ste mogli da mislite svašta, ali nikako da ostanete ravnodušni“, navodi se u saopštenju. Jedni su ga, kako tvrde, smatrali genijalnim, dok su ga drugi osporavali. Ipak, za mnoge je predstavljao „utočište za marginalizovane“ i imao je, kažu, snažnu ulogu u širenju vidika kod omladine.

U tom duhu, studenti su pokrenuli novi Slobodni SKC radio (skc.fm) — internet radio inspirisan duhom originalnog SKC radija. Zahvaljujući donacijama građana, oformljen je novi studio i već su emitovane prve autorske emisije.

Tokom studentske blokade, Slobodni SKC radio pratio je dva velika protesta (15. marta i 28. juna), emitovao više od 25 emisija i pružao informativni program o studentskim dešavanjima. Međutim, studenti tvrde da su, pretragom internih dokumenata SKC-a, naišli na indikacije da stari SKC radio „formalno i dalje postoji“ – makar na papiru.

Prema njihovim navodima, ustanovljeno je da se iz budžeta već godinama plaća stavka pod nazivom „softversko poboljšanje internet radija SKC“, i to na mesečnom nivou.

 

Prikaži ovu objavu u aplikaciji Instagram

 

Objava koju deli OSLOBOĐENI SKC (@skc.u.blokadi)

„Ostaje da se pitamo šta se iz meseca u mesec poboljšava i na kraju, gde je taj fantomski radio SKC?“, navodi se u saopštenju. Studenti sumnjaju da se, pod izgovorom održavanja nepostojećeg medijskog sadržaja, sredstva nenamenski troše, a kao potencijalno pokriće spominju „multimedijalnu audio arhivu na sajtu“.

U svetlu ovih navoda, studenti poručuju da će nastaviti da razvijaju Slobodni SKC radio kao slobodnu platformu bez cenzure i uredničkog pritiska — onakvu kakva je, tvrde, nekada bila i stara frekvencija 107.9.

Poslednje