Kako kaže jedna od članica inicijative Mirjana Krsmanović, nedostatak prostora na otvorenom za igru je glavni problem u ovoj zajednici.
“Deca nemaju bezbedno mesto za provođenje vremena i previše vremena provode u kući i dvorištu, uz telefone i računare, a što utiče na smanjenje socijalizacije. Trenutni prostor je u okolini prometnih saobraćajnica, a infrastruktura ne garantuje bezbedan prostor za dečiju igru i rekreaciju starijih”, dodaje Krsmanovićeva.
Namera udruženja je da kroz koordinaciju svih zainteresovanih strana i motivaciju onih koji to nisu, kreira igralište vodeći se principima učešća i odgovornosti svih članova društva. Ideja je da se napravi teren za košarku, postavi jedan koš, uredi fudbalski teren i ogradi celo igralište radi bezbednosti dece. Za najmlađe će biti napravljena drvena kućica sa toboganom, ljuljaškama, klackalicama i ograđenim prostorom za pesak.
Projektom „Igrom pobedimo razlike“, napravio bi se prostor za igru na otvorenom “od građana za građane”, tj. za sve one koji žele tu da provede vreme, a uz podršku mesne zajednice, javnih preduzeća i biznis sektora.
“Građani će biti uključeni u sve pripremne radnje, od izbora naziva igrališta do izbora svih rekvizita, kao i u svim segmentima izgradnje igrališta i celokupnog uređenja igrališta koristeći znanja i veštine članova zajednice (farbanje, postavka i slično)”, dodaje ona.
Uloga Mesne zajednice će biti da na osnovu predloga građana obezbedi neophodne dozvole, kao i da angažuje javne službe da se prema propisima i bezbedno postave svi rekviziti i ograde, dok će biznis sektor biti pozvan da finansijski doprinese u izradi terena.
Tokom učešća na projektu Ministarstva omladine i sporta, koordinatori projekata su im dali preporuku za dalji rad organizacije kroz platformu promeni.rs.
“Dobili smo punu podršku od CRTE, Jelene i Igora, koji su nam pomogli da oblikujemo našu ideju u projekat. Zajedničkim radom kroz konsultacije i podršku naša ideja će se realizovati u stvarnosti i dobićemo ‘Mesto u Srbiji’ namenjeno za dečju igru”, dodaje ona.
Krsmanovićeva ističe da je ova inicijativa ujedno i pozitivan primer drugima da se uključe u ovu i slične akcije, jer tako može da se utiče i na donosioce odluka da povećaju ulaganja u izgradnju sportske, dečije i druge infrastrukture, a na osnovu potreba građana.
“Projektom ‘Igrom pobedimo razlike’ stvaramo mesto u Srbiji koje će doprineti ostvarivanju javnog interesa kroz veću brigu o deci, ali i stvaranju više mesta za igru i bezbednost i jednakost za svu decu da se nesmetano igraju. Građani treba da se uključe i da više brinu o svojoj zajednici. Zajedničkim radom i udruživanjem lakše se donose odluke na lokalu i postiže se uspeh”, kaže Krsmanovićeva.
Foto: Igrom pobedimo razlike
U narednom periodu planiraju da organizuju sastanke sa građanima, pošalju dopise lokalnim firmama za donaciju i uključivanje svih društveno-odgovornih kompanija, oforme komisiju za donošenje odluka građana u Mesnoj zajednici o nazivu igrališta, ali i da raspišu likovni konkurs „Moje igralište iz mašte“.
Sem udruženja “Dečji svet”, u ovoj inicijativi uključena je i Mesna zajednica Laćarak, organizacija “CRTA”, OŠ “Triva Vitasović” Lebarnik i lokalne firme.