Postupak rehabilitacije ratnog premijera Srbije Milana Nedića, na sudu u Timočkoj ulici gde se održava ročište, izazvao je sukobe desničara i neokomunista ispred zgrade.
Ispred zgrade suda okupilo se oko 50 neokomunista i 30 ekstremnih desničara sa svojim ideološkim obeležjima.
Komunisti nose crvene i zastave SFRJ, dok desničari marširaju pod zastavama sa likom Dimitrija Ljotića, kao i organizacije „Zbor“, čiji je Ljotić svojevremeno bio osnivač. Oni takođe nose i zastavu pod kojom su ratovali pripadnici vojske američkog Juga u Građanskom ratu. Pojedini desničari dižu desnu ruku u znak nacističkog pozdrava.
Ekstremni desničari su doneli transparent „Spasavanje Srba nije zločin“.
Na skup su došla i trojica sveštenika u mantijama koji stoje pored desničara, ali ne učestvuju u skupu. Na strani komunista, protestu su se pridružile i članice organizacije Žene u crnom.
Joška Broz, koji je takođe prisutan ocenio je da je cilj takvih postupaka rehabilitacija Hitlera i tako nešto se diktira sa strane.
“ Fašizam oživljava, kao što vidite, u Hrvatskoj, Sloveniji, u Evropi“ , rekao je Broz.
Podsetimo, Nedić je odlukom Državne komisije za utvrđivanje zločina okupatora i njegovih pomagača proglašen ratnim zločincem 1945. godine.
Zahtev za postupak rehabilitacije podneli su Srpski liberalni savet, Udruženje političkih zatvorenika i žrtva komunističkog terora, kao i Nedićevi potomci. U zahtevu se traži da se utvrdi da je Nedić bio žrtva progona i nasilja iz političkih razloga i osporava se da je izvršio samoubistvo prilikom isleđivanja.
Nedićeva vlada raspuštena je malo pre oslobođenja Beograda, posle čega je on prebegao u Austriju, ali je vrlo brzo izručen jugoslovenskim vlastima. Jugoslovenske vlasti u izbeglištvu su lišile Nedića čina generala zbog saradnje sa okupatorom.
(N1/Kurir)