Први регионални портал на којем људи из БиХ, Црне Горе и Србије, али и других земаља региона, могу да нађу огласе за све послове у Европској унији – преведене на наш језик
Потрага за послом у иностранству често је компликована и несигурна, што је дало идеју Андреју Росићу из Бањалуке да покрене први регионални портал на којем ће људи из Босне и Херцеговине, Црне Горе и Србије, али и других земаља региона, моћи да нађу огласе за све послове у Европској унији – преведене на наш језик. Портал www.еупосао.де је кренуо са радом пре два месеца и већ има преко 3.500 пријава.
Бањалучка фирма „ЕУ посао“ је у сарадњи са немачком компанијом „Адаском“ покренула први портал овог типа који обједињује све огласе за запошљавање у Европској Унији. Андреј Росић, директор ове фирме, каже да је на идеју дошао када је и сам кренуо да тражи посао.
– Пре отприлике пола године сам дипломирао и кренуо у потрагу за послом. Кроз разговор са људима који су попут мене трагали за радним местом, схватио да многи желе да раде у иностранству, али не знају како да дођу до посла напољу на легалан начин. Почео сам да проучавам правну регулативу Европске Уније у области запошљавања, како бих утврдио како могу да реализујем идеју. На крају сам регистровао своју фирму, потписао уговор са овом немачком компанијом и покренуо портал – каже Росић.
Од самог почетка на портал www.euposao.de пристиже огроман број пријава, а послови који се оглашавају су из свих области. Највеће интересовање влада за Немачку, која уједно и нуди највише могућности, посебно када је здравствена струка у питању. Андреј Росић наглашава да су за сада обезбеђени огласи за послове Немачкој, али да ће се листа земаља с временом ширити.
– Људи су јако заинтересовани, па смо од средине јануара када је портал постао доступан јавности до данас имали преко 3.500 пријава! Пријава за посао се не плаћа и људи немају никакве обавезе према нама, ми наплаћујемо од послодавца. Људи који нађу посао евентуално могу да сносе трошкове путовања, уколико послодавац то не покрива. Систем је веома једноставан, пријава иде преко портала, а интервју са послодавцем, уколико кандидат испуњава услове, може да се обави и преко Скајпа – објашњава наш саговорник.
– Сви огласи који се налазе на нашем порталу су проверени, а да би неко добио посао довољно је да попуни пријаву и пошаље ЦВ на изабрани оглас. Например, ако тражите посао медицинске сестре, потребно је да на порталу уђете на категорију гдје пише “медицинска занимања“ и ту одабере неки од огласа из категорије. Попуните он лине формулар, додате биографију и једним кликом пошаљете. Јако је важно да пријава коју шаљете буде преведена на немачки језик јер се она прослеђује послодавцу из те земље који одлучује да ли ће запослити човека који је послао пријаву.
Уколико не може да се снађе на порталу, може ми се слободно јавити путем телефона који је наведен на порталу и све ћу му објаснити – каже Росић.
Услов за било који од ових послова и за добијање радне дозволе је неко минимално познавање немачког, осим ако у огласу није изричито наведен степен познавања језика. Послодавци, углавном, и не траже ни сертификат да знате немачки језик, него неко минимално познавање које треба да буде везано за струку. Значи да радници могу да остваре контакт и да се споразумевају са послодавцем или да другим запосленима – наводи Росић.
На питање да ли је безбедно да се људи пријаве на те огласе и да ли су они проверени, Росић објашњава да је све регуларно и да иде преко немачких агенција за запошљавање.
– Ми имамо потписане уговоре о сарадњи са немачким агенцијама за запошљавање које нама прослеђују огласе и које ми објављујемо по њиховом стандарду, преведене на наш језик.
По истеку огласа за посао, све пријаве које смо добили прослеђујемо тим агенцијама или послодавцу, а они након тога одаберу људе које ће запослити.
Поред огласа за посао, на сајту могу да се нађу и корисни савети о одласку и животу у Немачкој, али Росић наглашава да циљ није „терање“ паметних и талентованих људи из земље, већ пружање могућности да нађу посао и стекну искуство које касније, уколико желе,могу да искористе и у својој матичној земљи.
Поред тога што људи из региона овим путем имају прилику за запослење у иностранству, важно је истаћи да је све легално и да су радници који буду изабрани од стране послодавца, и оду на рад у Немачку преко овог портала, пријављени, имају осигурање и легалну боравишну и радну дозволу коју обезбеђује послодавац. Тренутно је доступно преко 550 огласа за посао у девет категорија. За сада су то су послови и занимања која су дефицитарна у Немачкој и за које послодавци у Немачкој могу легално да запошљавају грађане нашег региона.
– Немачка влада сваке године издаје списак дефицитарних занимања и на основу тог списка послодавци могу да добију радну дозволу и за раднике које желе да запосле, а који нису држављани земаља ЕУ – објашњава Росић.
Као један од савјета за све који желе да се пријаве на огласе путем портала www.euposao.de Росић каже да је битно да људи аплицирају на што више огласа у жељеној категорији јер тако имају веће шансе да их послодавац позове и запосли и подвлачи да је свака пријава бесплатна.
А огласа има разних – од оних за медицинско особље, преко техничких занимања попут механичара и електричара, затим продаваца и грађевинаца, па све до ИТ занимања. Већина послодаваца нуди регрес за празнике и одмор, плаћање прековременог рада као и уговор на неодређено време.