У општини Гроцка послују на папиру, чак три предузећа са истом делатношћу- одношењем смећа.
Једно од њих је ЈКП „Гроцка“, а друго ЈКП „Грочански комуналац“ а треће и једино које ради „Еко Гроцка“. ЈКП и Комуналац су од пре две године истрошена предузећа. Локална власт на челу са напредњацима довела је оба предузећа, од којег је једно сама основала, до великих губитака и пропасти. Потраживања према овим предузећима, како радника тако и других повериоца су огромна. А знали су локалци да преко ноћи запосле и преко 80 радника у овим предузећима. Многа имена тих радника данас су на кључним позицијама у великим корпорацијама.
А како је то у свету, односно са кавим платама као и условима рада ради комунално предузеће у Њујорку, Америка?
Према писању Тањуга од пре три године, у Њујорку сви желе да постану ђубретари. Наиме, Онај ко тражи да се запосли као ђубретар у Њујорку мора да се наоружа стрпљењем, јер се на ред чека и по неколико година.
Према подацима које је објавила санитарна служба Њујорка (ДСНY), само те године је било 94.000 кандидата за 500 слободних места у градској чистоћи.
Јагма је велика јер су плате атрактивне. Почетник зарађује 34.000 долара годишње, а након само пет година тај износ се удвостручује.
Тако, иако се зна да ће бити изложени хладноћи, киши, прљавштини и сменама које трају и по 12 сати, кандидата је сваке године све више.
„За овај посао, образовање није битно. Све што вам је потребно, осим мишића и здравља, јесте возачка дозвола Ц категорије“, објашњава представница ДСНY Белинда Магер.
Плате су добре с разлогом, наводи она: „Град функционише захваљујући њима. Када не би радили свој посао, град би био у ужасном стању. Не заборавите да су они напољу по сваком времену, и зими када су улице под снегом. Ови мушкарци и жене се с разлогом сматрају херојима Њујорка“.
Џозеф Лернан се запослио прошле године, након осам година чекања.
„То је било као да сам добио на лутрији“, каже овај 30-годишњи Њујорчанин који се сваког дана буди у четири ујутру.
„Када постанете ђубретар, сигурни сте да ћете увек имати посао. Ја сам желео сигурност, а уз овај посао сам то и добио“, рекао је он.
„Истина је да треба чекати годинама, али зато после радиш најлепши посао у граду. Када сунце засија, не могу да пожелим бољи посао од овога“, испричао је млади ђубретар а све ово пренео Тањуг.
И тако, Србија односно Гроцка и овога пута каска за светом. Док се у Њујорку на овај добро плаћени посао чека годинама, у грочанским комуналним предузећима преко ноћи се некада запосли и по неколико десетина. Додуше, такви запослени и немају лошу плату у односу на ону праву радну снагу која једва саставља крај са крајем а обавља најпрљавије послове. О квалитету чишћења, сулудо је причати.
За Жиг Инфо:
Жељко Маторчевић