U opštini Grocka posluju na papiru, čak tri preduzeća sa istom delatnošću- odnošenjem smeća.
Jedno od njih je JKP „Grocka“, a drugo JKP „Gročanski komunalac“ a treće i jedino koje radi „Eko Grocka“. JKP i Komunalac su od pre dve godine istrošena preduzeća. Lokalna vlast na čelu sa naprednjacima dovela je oba preduzeća, od kojeg je jedno sama osnovala, do velikih gubitaka i propasti. Potraživanja prema ovim preduzećima, kako radnika tako i drugih poverioca su ogromna. A znali su lokalci da preko noći zaposle i preko 80 radnika u ovim preduzećima. Mnoga imena tih radnika danas su na ključnim pozicijama u velikim korporacijama.
A kako je to u svetu, odnosno sa kavim platama kao i uslovima rada radi komunalno preduzeće u Njujorku, Amerika?
Prema pisanju Tanjuga od pre tri godine, u Njujorku svi žele da postanu đubretari. Naime, Onaj ko traži da se zaposli kao đubretar u Njujorku mora da se naoruža strpljenjem, jer se na red čeka i po nekoliko godina.
Prema podacima koje je objavila sanitarna služba Njujorka (DSNY), samo te godine je bilo 94.000 kandidata za 500 slobodnih mesta u gradskoj čistoći.
Jagma je velika jer su plate atraktivne. Početnik zarađuje 34.000 dolara godišnje, a nakon samo pet godina taj iznos se udvostručuje.
Tako, iako se zna da će biti izloženi hladnoći, kiši, prljavštini i smenama koje traju i po 12 sati, kandidata je svake godine sve više.
„Za ovaj posao, obrazovanje nije bitno. Sve što vam je potrebno, osim mišića i zdravlja, jeste vozačka dozvola C kategorije“, objašnjava predstavnica DSNY Belinda Mager.
Plate su dobre s razlogom, navodi ona: „Grad funkcioniše zahvaljujući njima. Kada ne bi radili svoj posao, grad bi bio u užasnom stanju. Ne zaboravite da su oni napolju po svakom vremenu, i zimi kada su ulice pod snegom. Ovi muškarci i žene se s razlogom smatraju herojima Njujorka“.
Džozef Lernan se zaposlio prošle godine, nakon osam godina čekanja.
„To je bilo kao da sam dobio na lutriji“, kaže ovaj 30-godišnji Njujorčanin koji se svakog dana budi u četiri ujutru.
„Kada postanete đubretar, sigurni ste da ćete uvek imati posao. Ja sam želeo sigurnost, a uz ovaj posao sam to i dobio“, rekao je on.
„Istina je da treba čekati godinama, ali zato posle radiš najlepši posao u gradu. Kada sunce zasija, ne mogu da poželim bolji posao od ovoga“, ispričao je mladi đubretar a sve ovo preneo Tanjug.
I tako, Srbija odnosno Grocka i ovoga puta kaska za svetom. Dok se u Njujorku na ovaj dobro plaćeni posao čeka godinama, u gročanskim komunalnim preduzećima preko noći se nekada zaposli i po nekoliko desetina. Doduše, takvi zaposleni i nemaju lošu platu u odnosu na onu pravu radnu snagu koja jedva sastavlja kraj sa krajem a obavlja najprljavije poslove. O kvalitetu čišćenja, suludo je pričati.
Za Žig Info:
Željko Matorčević