Одговор на званично упућено питање – ко је грађанима у априлу очитао бројила – од Електродистрибуције Србије нисмо добили. Оно што незванично сазнајемо је да то нису били радници до сада ангажовани на читању струје, јер конзорцијум фирми предвођен „Монтопом ХРС“ у власништву Марка Босанца, који је посао очитавања бројила радио за Електродистрибуцију – више нема важећи уговор. На терен су, овога пута, ишли као некада раније – радници Електродистрибуције.
На име трошка услуге очитавања бројила Електродистрибуција Србије је за 2023. и 2024. годину „избројала“ више од 4,7 милијарди динара, што је 40 милиона евра, кажу званични завршни рачуни овог државног предузећа. Овај посао радио је конзорцијум фирми предвођен Агенцијом за привремено запошљавање „Монтоп ХРС“ у власништву Марка Босанца, у јавности познатог и као предводника навијача на митинзима Српске напредне странке.
У октобру 2024. године, Електродистрибуција Србија расписала је нову јавну набавку за услугу очитавања бројила – укупно 3.111.100 струјомера на дистрибутивним подручјима Београд, Нови Сад, Ниш, Крагујевац и Краљево, што практично значи на целом конзумном подручју Електродистрибуције Србије.
Тражио је се један понуђач, са „дебелим“ искуством – да је у последње три године „успешно пружио услуге очитавања бројила електричне енергије“ у минималној количини од три милиона мерних уређаја, кумулативно, и да је од тога бар у једном месецу очитао милион мерних уређаја, стоји у техничким спецификацијама набавке.
Оквирни споразум додељен је групи понуђача коју предводи фирма Марка Босанца „Монтоп ХРС“ – иста она која је већ, годину дана раније, имала потписан споразум и уговоре са Електродистрибуцијом о очитавању бројила – додуше, овај пут остатак групе није у потпуно „истом саставу“.
У јавности је указивано да је оквирни споразум закључен са конзорцијумом који предводи фирма Марка Босанца, иако је још један конзорцијум нудио да посао ради за чак 1,2 милијаду динара нижу вредност. Али, тај други конзорцијум, према наводима саме Електродистрибуције, имао је – неисправну понуду.
Међутим, управо због жалбе тог другог конзорцијума Електродистрибуција је набавку привремено стопирала, потом „поново оценила понуде“ и опет донела – исту одлуку: да ће бројила очитавати конзорцијум четири фирме које предводи „Монтоп ХРС“ са још два подизвођача.
Реч је о такозваном оквирном споразуму, који према закону представља „споразум између једног или више наручилаца и једног или више понуђача, којим се утврђују услови и начин доделе уговора током периода важења оквирног споразума“…
Међутим, уследила је нова жалба.
„Наручилац зауставља даље активности у поступку јавне набавке услуге очитавања бројила“ – стоји у обавештењу Електродистрибуције Србије на Порталу јавних набавки.
Разлог заустављања је – управо тај, сада већ други по реду поднет захтев за заштиту права понуђача где набавка, кажу прописи, мора да „мирује“ док надлежна Републичка комисија за заштиту права не донесе одлуку.
Овај захтев, други по реду, поднет је у првој половини марта, а одлуке Комисије – још нема.
Кад нема уговора – могу и запослени Електродистрибуције
Без одлуке Комисије, нема ни завршетка поступка јавне набавке, а то значи да нема ни новог уговора за очитавање бројила – па ни радника који би то радили.
У међувремену, април је већ стигао, а бројила се очитавају првих дана у месецу. И у самом огласу ове јавне набавке стоји: „Прикупљање података о потрошњи електричне енергије се врши по правилу месечно, у периоду од 1. до 10. у месецу, за претходни месец“.
Електродистрибуцији смо упутили питање – ко је у априлу грађанима и фирмама очитавао бројила, с обзиром да нови уговор још није склопљен?
Одговор нисмо добили, али у разговору са појединим запосленима у овом државном предузећу сазнали смо да су у Београду, Крагујевцу, Краљевцу – пописивачи струје овај пут били управо радници Електродистрибуције који су почетком априла изашли на терен.
Подсетимо, физички се не очитавају се само такозвана паметна бројила – њих даљински очитава Електродистрибуција Србија, а према последњим званично саопштеним информацијама од 24.марта 2025. на сајту ЕД Србије – има их 600.000.
Такође, потрошачи сами могу да очитају бројила, односно дигитално пријаве стање на бројилу и то преко апликације Електродистрибуције коју је до сада, према званичним информацијама, инсталирало тек око 50.000 корисника. Колико грађана користи онлајн приступ да пријави стање бројила преко сајта ЕДС – није познато.
Хронолошки след јавне набавке
Прва Одлука о закључењу оквирног споразума за услугу очитавање бројила са конзорцијомом фирми коју предводи агенција Марка Босанца донета је 20. октобра 2023. године, на вредност од 3,79 милијарди динара без ПДВ, односно 4,5 милијарди динара са порезом.
„Оквирни споразум се закључује до утрошка вредности оквирног споразума, а најдуже на период до две године од днаа закључења оквирног споразума“, стоји у овој Одлуци.
Нови тендер је расписан раније него што је планирано због, како је писао Демостат – “превремено утрошених средстава”, а процењена вредност посла је, према рачуници ЕДС износила 3,50 милијарди динара без ПДВ.
Електродистрибуција је објавила нову јавну набавку за исту услугу 5. октобра 2024, а 4. децембра одлучено је да се посао кроз оквирни споразум додели конзорцијуму који (опет) предводи Агенција за привремено запошљавање „Монтоп ХРС“ у власништву Марка Босанца.
Потом се други конзорцијом, предвођен „Ђердап услугама“ из Кладова чија је понуда проглашена неисправном – 13. децембра жалила, па су даље активности око јавне набавке заустављене док Републичка комисија за заштиту права у поступцима јавних набавки не донесе одлуку.
Комисија доноси Решење 30. јануара 2025, да се Одлука о закључењу оквирног споразума „делимично поништава“.
Електродистрибуција је, потом, од оба конзорцијума тражила додатна појашњења и поново „приступила оцени понуда“. И решила је – исто што и први пут, па 27. фебруара поново доноси Одлуку о закључењу оквирног споразума са конзорцијумом који предводи фирма Марка Босанца.
Недуго потом, 7. марта, на Порталу јавних набавки бележи се ново обавештење о поднетом захтеву за заштиту права понуђача, па Електродистрибуција поново зауставља даље активности у поступку јавне набавке услуге очитавања бројила.
С обзиром да одлуке Комисије поводом другог захтева о заштити права понуђача још нема – нема ни уговора о очитавању бројила.
Када Електродистрибуција сме једнострано да раскине уговор
У документацији у оквиру јавне набавке стоји да „наручилац задржава право да наплати банкарску гаранцију за испуњење уговорних обавеза коју Изабрани понуђач доставља уз оквирни споразум, па једнострано раскине оквирни споразум, уколико се испуни неки од следећих услова“:
Уколико Изабрани понуђач узастопно два циклуса не обезбеди довољан број извршилаца за целокупни процес очитавања;
Уколико се у узаступно 2 (два) циклуса, прикупе подаци о потрошњи електричне енергије са мање од 85% мерних уређаја од укупног броја преузетих мерних уређаја од стране Изабраног понуђача у тим циклусима на Листама за прикупљање података о потрошњи електричне енергије;
Уколико се у узаступно 4 (четири) циклуса, прикупе подаци о потрошњи електричне енергије са мање од 90% мерних уређаја од укупног броја преузетих мерних уређаја од стране Изабраног понуђача у тим циклусима на Листама за прикупљање података о потрошњи електричне енергије;
Уколико се у узаступно 6 (шест) циклуса, прикупе подаци о потрошњи електричне енергије са мање од 95% мерних уређаја од укупног броја преузетих мерних уређаја од стране Изабраног понуђача у тим циклусима на Листама за прикупљање података о потрошњи електричне енергије;
Уколико у узаступно 2 (два) циклуса, дође до прекорачења дефинисаних рокова за пружање услуге.
Фото: Нова