Odgovor na zvanično upućeno pitanje – ko je građanima u aprilu očitao brojila – od Elektrodistribucije Srbije nismo dobili. Ono što nezvanično saznajemo je da to nisu bili radnici do sada angažovani na čitanju struje, jer konzorcijum firmi predvođen „Montopom HRS“ u vlasništvu Marka Bosanca, koji je posao očitavanja brojila radio za Elektrodistribuciju – više nema važeći ugovor. Na teren su, ovoga puta, išli kao nekada ranije – radnici Elektrodistribucije.
Na ime troška usluge očitavanja brojila Elektrodistribucija Srbije je za 2023. i 2024. godinu „izbrojala“ više od 4,7 milijardi dinara, što je 40 miliona evra, kažu zvanični završni računi ovog državnog preduzeća. Ovaj posao radio je konzorcijum firmi predvođen Agencijom za privremeno zapošljavanje „Montop HRS“ u vlasništvu Marka Bosanca, u javnosti poznatog i kao predvodnika navijača na mitinzima Srpske napredne stranke.
U oktobru 2024. godine, Elektrodistribucija Srbija raspisala je novu javnu nabavku za uslugu očitavanja brojila – ukupno 3.111.100 strujomera na distributivnim područjima Beograd, Novi Sad, Niš, Kragujevac i Kraljevo, što praktično znači na celom konzumnom području Elektrodistribucije Srbije.
Tražio je se jedan ponuđač, sa „debelim“ iskustvom – da je u poslednje tri godine „uspešno pružio usluge očitavanja brojila električne energije“ u minimalnoj količini od tri miliona mernih uređaja, kumulativno, i da je od toga bar u jednom mesecu očitao milion mernih uređaja, stoji u tehničkim specifikacijama nabavke.
Okvirni sporazum dodeljen je grupi ponuđača koju predvodi firma Marka Bosanca „Montop HRS“ – ista ona koja je već, godinu dana ranije, imala potpisan sporazum i ugovore sa Elektrodistribucijom o očitavanju brojila – doduše, ovaj put ostatak grupe nije u potpuno „istom sastavu“.
U javnosti je ukazivano da je okvirni sporazum zaključen sa konzorcijumom koji predvodi firma Marka Bosanca, iako je još jedan konzorcijum nudio da posao radi za čak 1,2 milijadu dinara nižu vrednost. Ali, taj drugi konzorcijum, prema navodima same Elektrodistribucije, imao je – neispravnu ponudu.
Međutim, upravo zbog žalbe tog drugog konzorcijuma Elektrodistribucija je nabavku privremeno stopirala, potom „ponovo ocenila ponude“ i opet donela – istu odluku: da će brojila očitavati konzorcijum četiri firme koje predvodi „Montop HRS“ sa još dva podizvođača.
Reč je o takozvanom okvirnom sporazumu, koji prema zakonu predstavlja „sporazum između jednog ili više naručilaca i jednog ili više ponuđača, kojim se utvrđuju uslovi i način dodele ugovora tokom perioda važenja okvirnog sporazuma“…
Međutim, usledila je nova žalba.
„Naručilac zaustavlja dalje aktivnosti u postupku javne nabavke usluge očitavanja brojila“ – stoji u obaveštenju Elektrodistribucije Srbije na Portalu javnih nabavki.
Razlog zaustavljanja je – upravo taj, sada već drugi po redu podnet zahtev za zaštitu prava ponuđača gde nabavka, kažu propisi, mora da „miruje“ dok nadležna Republička komisija za zaštitu prava ne donese odluku.
Ovaj zahtev, drugi po redu, podnet je u prvoj polovini marta, a odluke Komisije – još nema.
Kad nema ugovora – mogu i zaposleni Elektrodistribucije
Bez odluke Komisije, nema ni završetka postupka javne nabavke, a to znači da nema ni novog ugovora za očitavanje brojila – pa ni radnika koji bi to radili.
U međuvremenu, april je već stigao, a brojila se očitavaju prvih dana u mesecu. I u samom oglasu ove javne nabavke stoji: „Prikupljanje podataka o potrošnji električne energije se vrši po pravilu mesečno, u periodu od 1. do 10. u mesecu, za prethodni mesec“.
Elektrodistribuciji smo uputili pitanje – ko je u aprilu građanima i firmama očitavao brojila, s obzirom da novi ugovor još nije sklopljen?
Odgovor nismo dobili, ali u razgovoru sa pojedinim zaposlenima u ovom državnom preduzeću saznali smo da su u Beogradu, Kragujevcu, Kraljevcu – popisivači struje ovaj put bili upravo radnici Elektrodistribucije koji su početkom aprila izašli na teren.
Podsetimo, fizički se ne očitavaju se samo takozvana pametna brojila – njih daljinski očitava Elektrodistribucija Srbija, a prema poslednjim zvanično saopštenim informacijama od 24.marta 2025. na sajtu ED Srbije – ima ih 600.000.
Takođe, potrošači sami mogu da očitaju brojila, odnosno digitalno prijave stanje na brojilu i to preko aplikacije Elektrodistribucije koju je do sada, prema zvaničnim informacijama, instaliralo tek oko 50.000 korisnika. Koliko građana koristi onlajn pristup da prijavi stanje brojila preko sajta EDS – nije poznato.
Hronološki sled javne nabavke
Prva Odluka o zaključenju okvirnog sporazuma za uslugu očitavanje brojila sa konzorcijomom firmi koju predvodi agencija Marka Bosanca doneta je 20. oktobra 2023. godine, na vrednost od 3,79 milijardi dinara bez PDV, odnosno 4,5 milijardi dinara sa porezom.
„Okvirni sporazum se zaključuje do utroška vrednosti okvirnog sporazuma, a najduže na period do dve godine od dnaa zaključenja okvirnog sporazuma“, stoji u ovoj Odluci.
Novi tender je raspisan ranije nego što je planirano zbog, kako je pisao Demostat – “prevremeno utrošenih sredstava”, a procenjena vrednost posla je, prema računici EDS iznosila 3,50 milijardi dinara bez PDV.
Elektrodistribucija je objavila novu javnu nabavku za istu uslugu 5. oktobra 2024, a 4. decembra odlučeno je da se posao kroz okvirni sporazum dodeli konzorcijumu koji (opet) predvodi Agencija za privremeno zapošljavanje „Montop HRS“ u vlasništvu Marka Bosanca.
Potom se drugi konzorcijom, predvođen „Đerdap uslugama“ iz Kladova čija je ponuda proglašena neispravnom – 13. decembra žalila, pa su dalje aktivnosti oko javne nabavke zaustavljene dok Republička komisija za zaštitu prava u postupcima javnih nabavki ne donese odluku.
Komisija donosi Rešenje 30. januara 2025, da se Odluka o zaključenju okvirnog sporazuma „delimično poništava“.
Elektrodistribucija je, potom, od oba konzorcijuma tražila dodatna pojašnjenja i ponovo „pristupila oceni ponuda“. I rešila je – isto što i prvi put, pa 27. februara ponovo donosi Odluku o zaključenju okvirnog sporazuma sa konzorcijumom koji predvodi firma Marka Bosanca.
Nedugo potom, 7. marta, na Portalu javnih nabavki beleži se novo obaveštenje o podnetom zahtevu za zaštitu prava ponuđača, pa Elektrodistribucija ponovo zaustavlja dalje aktivnosti u postupku javne nabavke usluge očitavanja brojila.
S obzirom da odluke Komisije povodom drugog zahteva o zaštiti prava ponuđača još nema – nema ni ugovora o očitavanju brojila.
Kada Elektrodistribucija sme jednostrano da raskine ugovor
U dokumentaciji u okviru javne nabavke stoji da „naručilac zadržava pravo da naplati bankarsku garanciju za ispunjenje ugovornih obaveza koju Izabrani ponuđač dostavlja uz okvirni sporazum, pa jednostrano raskine okvirni sporazum, ukoliko se ispuni neki od sledećih uslova“:
Ukoliko Izabrani ponuđač uzastopno dva ciklusa ne obezbedi dovoljan broj izvršilaca za celokupni proces očitavanja;
Ukoliko se u uzastupno 2 (dva) ciklusa, prikupe podaci o potrošnji električne energije sa manje od 85% mernih uređaja od ukupnog broja preuzetih mernih uređaja od strane Izabranog ponuđača u tim ciklusima na Listama za prikupljanje podataka o potrošnji električne energije;
Ukoliko se u uzastupno 4 (četiri) ciklusa, prikupe podaci o potrošnji električne energije sa manje od 90% mernih uređaja od ukupnog broja preuzetih mernih uređaja od strane Izabranog ponuđača u tim ciklusima na Listama za prikupljanje podataka o potrošnji električne energije;
Ukoliko se u uzastupno 6 (šest) ciklusa, prikupe podaci o potrošnji električne energije sa manje od 95% mernih uređaja od ukupnog broja preuzetih mernih uređaja od strane Izabranog ponuđača u tim ciklusima na Listama za prikupljanje podataka o potrošnji električne energije;
Ukoliko u uzastupno 2 (dva) ciklusa, dođe do prekoračenja definisanih rokova za pružanje usluge.
Foto: Nova