Таква пракса МКИ обесмишљава значај конкурса који треба да допринесу квалитету јавног информисања које је од јавног значаја, јер се поверава људима за које се не може утврдити да ли имају стручног и практичног знања да оцењују приспеле пројекте.
У питању су „медијски стручњаци“ које за чланове Комисија на конкурсима локалних самоуправа и МКИ кандидују медијска удружења чија је једина делатност – кандидовање чланова Комисија и расподела буџетског новца по „буразерском“ принципу и списковима подобних медија.
Према објављеним решењима о именовању чланова комисија један број таквих кандидата МКИ ове године промовише као „независне медијске стручњаке“, одржавајући тако привид да су сва новинарска и медијска удружења избалансирана по заступљености својих кандидата у конкурсним комисијама, сходно броју својих чланица и значаја на медијској сцени Србије.
Указујемо да МКИ није поштовало захтев да јавно објави биографије свих предложених кандидата/ткиња за чланове конкурсних комисија, како би јавност имала увид у стручне компетенције изабраних чланова комисија у односу на оне којима МКИ није поклонило поверење да буду чланови комисија.
Тиме МКИ делује супротно Медијској стратегији коју је усвојила Влада Србије и доприноси даљем губитку поверења у искрене намере државе Србије да се медијска сцена у Србији уреди на принципима професионалности, стручности и јавног интереса.
Позивамо МКИ да објави по којим критеријумима се бирају независни медијски стручњаци за споменуте Комисије.
Подсећамо јавност да су чланице Коалиције за слободу медија и у разговору са надлежним институцијама и кроз рад у радној групи како за израду медијске стратегије, тако и за имплементацију тог документа, указивале на злоупотребу механизма суфинансирања производње медијских садржаја.
Формална примена законских и других прописа није довољна да би се повратило поверење у институције, неопходно је да се прекине нарушавање интегритета процеса. Чланице Коалиције за слободу медија и формално су затражили увид у пристигле пријаве за медијске стручњаке као и информације о критеријумима избора истих.
Чланови Коалиције за слободу медија су Асоцијација медија, Асоцијација онлајн медија (АОМ), Независно друштво новинара Војводине (НДНВ), Независно удружење новинара Србије (НУНС), Пословно удружење Асоцијација локалних и независних медија „Локал Прес“ и Славко Ћурувија Фондација.
Београд, Нови Сад, Крагујевац, 02. април 2021.