Mreža SafeJournalists: Novinari mete napada – situacija u Srbiji van kontrole

n1nova ssafe jornalistsaopšenjezaklina tatalovic
Žig Info
jul 3, 2025

0 komentara

5 min čitanja
22

BEOGRAD, 3. jul 2025. – Regionalna mreža SafeJournalists, koja okuplja novinarska udruženja iz zemalja Zapadnog Balkana, upozorila je na dramatično pogoršanje bezbednosti novinara i medijskih radnika u Srbiji. U saopštenju se navodi da su pretnje, zastrašivanje, fizički napadi i privođenja novinara koji izveštavaju sa protesta postali svakodnevica i da državne institucije moraju hitno da reaguju.

„Situacija je van kontrole. Zahtevamo hitnu zaštitu novinara i medijskih radnika koji izveštavaju sa terena, naročito u trenutku kada širom Srbije traju građanski protesti protiv aktuelnog režima“, saopštava SafeJournalists mreža.

Nakon što su studenti 28. juna pozvali na građansku neposlušnost, u mnogim gradovima započele su svakodnevne blokade ulica. Istovremeno, novinari i fotoreporteri koji izveštavaju sa lica mesta i beleže postupke policije, postaju mete – fizički napadani, zastrašivani i privođeni.

Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS) je u poslednja tri dana zabeležilo desetine slučajeva pritisaka i nasilja nad novinarima. Posebno se izdvaja slučaj novinara nedeljnika Radar Vuka Cvijića, koji je, i pored novinarske legitimacije, tokom intervencije policije ispred Pravnog fakulteta više puta udaran štitom i laktom, odguran i fizički maltretiran, a pokušano je i da mu se oduzme telefon.

Samo veče ranije, fotoreporter Aleksa Stanković priveden je dok je fotografisao razbijanje blokade. U policijskom vozilu, kako svedoči, policajci su ga tukli, zahtevali da ugasi Instagram nalog i na kraju polomili memorijsku karticu iz fotoaparata. Sumnja se da je povod za nasilje bio snimak na kom se čuje policajac kako vulgarno komentariše žene u prolazu, dok je bio na službenoj dužnosti.

Mreža SafeJournalists posebno ističe odgovornost najviših državnih zvaničnika. Predsednik Srbije Aleksandar Vučić, nazvavši zaposlene u televizijama N1 i Nova S „teroristima“, podstakao je neprijateljski odnos prema novinarima, što je rezultiralo i pretnjama smrću, poput poruke novinarki Žaklini Tatalović: „Ubiti Žaklinu! Nacrtajte metu!“.

Fotoreporter Gavrilo Andrić dobio je više direktnih pretnji preko društvenih mreža, uključujući i poruke: „Ubiću te, siso. Nožem. U bubreg“, kao i: „Ima da te izboodem nožem u srce“.

I lokalni novinari su na udaru. Epicentar pres iz Čačka targetiran je kao „antisrpski medij“, a novinarku In medije Vericu Marinčić policija je legitimisala i zapretila joj prekršajnom prijavom, iako je pokazala akreditaciju. Novinar Glasa Zaječara Miljko Stojanović prijavio je da ga je do kuće pratio dron, što je izazvalo uznemirenje u porodici.

Prema podacima NUNS-a, od početka godine zabeleženo je više od 160 slučajeva napada i pritisaka na novinare – što je skoro koliko i tokom cele prošle godine.

„Novinari nisu neprijatelji države – njihov zadatak je da u javnom interesu svedoče o činjenicama. Napad na novinara je napad na demokratiju“, poručuje SafeJournalists.

Mreža poziva sve nadležne institucije, a posebno Ministarstvo unutrašnjih poslova i tužilaštvo, da sprovedu temeljne istrage svih slučajeva i kazne odgovorne. Upozoravaju da izostanak reakcije podstiče atmosferu nekažnjivosti i ugrožava osnovna prava.

Na kraju, SafeJournalists najavljuje da će o svim incidentima obavestiti nacionalne i međunarodne institucije i nastaviti da pažljivo prati stanje medijskih sloboda u Srbiji.

Poslednje