Почетна » Наша Месна заједница: Неизвесна судбина парка “Београд башта”

Наша Месна заједница: Неизвесна судбина парка “Београд башта”

од Други Пишу
0 коментар

У исчекивању јавне расправе заказане за 25. јануар за план детаљне регулације којим треба да буде решен статус парка “Београд башта” у Брегалничкој улици на Звездари грађани су непријатно изненађени јер уместо Београд филма право коришћења на парцели на којој се налази парк сада има извесна Милица Вучић. Овим планом је предвиђена намена јавне зелене површине за парк „Београд башта“. Међутим, овај план не решава имовинско-правне односе који су се сада додатно закомпликовали.

Најновијим изменама Закона о планирању и изградњи право коришћења на парцели може да се претвори у право својине, без плаћања накнаде за конверзију. Ово значи да Милица Вучић може да постане власник парцеле на којој се налази парк “Београд башта” иако није јасно по ком основу је уопште добила право коришћења. До скоро је право коришћења имала фирма Београд филм због пројектора и бине који се налазе у парку. Београд филм који је био власник највећих биоскопа у Београду укључујући Козару, Одеон, 20. октобар, Јадран, Балкан и Космај је приватизован 2007. Након приватизације је део имовине Београд филма отуђен па је тако Биоскоп “Одеон” продат Жељку Митровићу.

Након протеста грађана забринутих за судбину парка “Београд башта” Општина Звездара је организовала трибину марта прошле године. Један од захтева грађана на трибини је био решавање имовинско-правних односа парка “Београд башта” и статуса који је имао Београд филм, односно његовог права коришћења парцеле. Трибину су водили председник Општине Звездара Владан Јеремић, главни урбаниста Марко Стојчић и Марија Лековић, извршни директор Дирекције за грађевинско земљиште и изградњу Београда која се бави решавањем имовинско-правних односа.

Марија Лековић је на трибини изјавила да је за решавање имовинско-правних односа неопходно да се овај план детаљне регулације усвоји јер без њега не постоји плански основ, а самим тим ни правни основ за решавање овог проблема. Плански а и правни основ су у том тренутку постојали већ 20 година јер је на снази план детаљне регуације којим је за парк “Београд башта” предвиђена намена јавне зелене површине. Самим тим је израда новог плана детаљне регулације са истом наменом зелене површине била сувишна јер су непотребно потрошена средства из буџета града Београда за израду плана и изгубљено је скоро годину дана за решавање имовинско-правних односа.

Додатни проблем је што је Планом генералне регулације Београда, планом вишег реда, за парк “Београд башта” планирана намена становање. На основу намене из Плана генералне регулације Београда може да се изда грађевинска дозвола па да уместо парка “Београд башта” никну зграде. Израда “новог” старог плана детаљне регулације који не решава овај проблем је била само бацање прашине у очи грађанима док се иза затворених врата вредно радило на приватизацији парцеле која суштински све време има јавну намену.

Трибина је очигледно имала за циљ да пасивизира грађане лажним обећањима и обманом.
Парк “Београд башта” ће добити заштиту коју заслужује тек када се дефинише намена јавне зелене површине у плану вишег реда и када се регулишу имовинско-правни односи. Ова зелена оаза која има и велику културну вредност се годинама систематски запоставља и уништава. Да је заиста постојала воља да се реши статус “Београд баште” до сада би биле унете измене у план вишег реда и увелико би се решавало питање имовинско-правних односа. Једино што су грађани добили за ових годину дана чекања су неизвесност и нова питања уместо одговора.

Можда ти се свиди

Оставите коментар