У петак 22. марта ове године је у општини Звездара одржана нова трибина или боље речено представа поводом парка “Београд башта.” Главне улоге су глумили председник општине Звездара Владан Јеремић, главни урбаниста и председник Комисије за планове Скупштине града Београда Марко Стојчић и Марија Лековић чланица Комисије за планове и извршна директорка Дирекције за грађевинско земљиште и изградњу Београда. На овој трибини као и на трибини одржаној на исту ову тему у марту прошле године су грађани поново имали прилику да присуствују перформансу замене теза и наравно опет нису добили одговоре на питања.
Након годину дана је донет нови план детаљне регулације за парк “Београд башту” који уопште није био потребан за регулисање статуса парка и усвајање намене јавне зелене површине с обзиром да у важећем плану детаљне регулације који је на снази од 2003. односно преко 20 година, парк “Београд башта” има исту ову намену. Дакле нови план детаљне регулације који је недавно усвојен није донео никакве новитете у погледу намене површина нити унапређење простора већ је изгубљено годину дана за решавање имовинско-правних односа који су се у међувремену додатно закомпликовали.
Нови план детаљне регулације за “Београд башту” је финансирала Служба главног урбанисте града Београда Марка Стојчића и на њега је непотребно потрошено 46.000 евра из буџета града Београда који пуне сви грађани. Образложење које су забринути грађани добили од Марије Лековић и на трибини и на јавној расправи за нови план детаљне регулације је да не може да се утврди јавни интерес и започне експропријација док се не усвоји нови план детаљне регулације. Ово није тачно јер је план детаљне регулације који је био на снази 20 година све време био основ за експропријацију и решавање имовинско-правних односа.
У међувремену су се закомпликовали имовинско-правни односи па је власник објеката у парку – WЦ-а и кућице за пројектор укупне површине 38 квадрата уместо Београд филма постала извесна Милица Вучић, а сада је у току пренос власништва са Милице Вучић на грађевинску фирму Химмел градња доо. Београд филм, па потом Милица Вучић и сада Химмел градња доо има право коришћења на парцели површине преко 4000 квадрата на којој се налази парк “Београд башта” а на основу власништва над ова два објекта.
Из јавног увида у регистрар цена непокретности се види да је купопродајним уговором о којем постоји предбележба у Катастру од 29. јануара ове године Химмел градња доо купила кућицу за пројектор и WЦ укупне површине 38 квадрата за 800.000 евра што износи преко 20.000 евра по квадрату, односно дупло више од вредности квадрата станова у Београду на води. Коментар Марије Лековић на овај податак је био да је инвеститор направио лош пословни потез, а Марка Стојчића да су престигли инвеститора доношењем новог плана детаљне регулације што није тачно. Да је покренута експропријација за коју је било основа и пре годину дана инвеститор не би био у могућности да купи објекте на парцели па би сама експропријација била једноставнија, бржа и јефтинија. Оправдано сумњамо да је инвеститор платио 20.000 евра по квадрату због лоше процене, а то колико је уносан био овај пословни потез и да ли ће нас експропријација коштати више због немара Комисије за планове ће показати време.
Марко Стојчић је опет заменио тезе и тврдио да је доношењем новог плана детаљне регулације промењена намена из становања у зелену површину што није тачно. И новим и старим планом детаљне регулације је за парк “Београд башту” планирана намена јавна зелена површина, а планом вишег реда, Планом генералне регулације Београда је за парк Београд башту планирана намена становање. На основу плана вишег реда инвеститор може да добије локацијске услове и грађевинску дозволу и да зида зграде уместо парка. Комисија за планове упорно игнорише ову чињеницу јер очигледно нема намеру да промени намену из становања у јавну зелену површину у плану вишег реда иако је то трајно решење проблема које би обезбедило парку “Београд башта” статус и заштиту какве заслужује. Зато је један од захтева петиције коју смо покренули са комшијама са Звездаре и био да се у плану вишег реда за парк “Београд башта” промени намена из становања у јавну зелену површину и да се на тај начин осигура да парк остане парк.