У Србији је последњих година све популарнија употреба “приватних полиграфа” које користе махом послодавци, родитељи и супружници како би проверили истинитост тврдњи запослених, деце или партнера или установили неки вид преваре.
Услуге приватног полиграфа могу се добити у приватним детективским агенцијама, а полиграфисти су најчешће бивши полицајци обучени за детектовање лажи.
Полиграфиста детективске агенције “Протекта” професор доктор Остоја Крсић рекао је Тањугу да у приватној пракси најчешће тестира случајеве у вези с љубавним преварама, брачним проблемима, кућним крађама које почине деца, супружници и гости, и оне који се тичу поткрадања у фирамама.
Кућне крађе махом врше зависници од дроге, док у приватним фирмама поткрадају не само запослени, већ и партнери – пријатељи, кумови, рођаци. Спроводе се тестови пре и у току запослења да би се потврдила лојалност и поштење.
Друга врста тестова су периодични тестови, „вакцине на истину”, а спроводе се на три или шест месеци. Тај тест, према речима Крсића, пролазе сви запослени, након чега се врши елиминација оних који реагују на питања: да ли су нешто украли или одали пословну тајну… Трећа врста тестова спроводи се када се крађа већ догоди, углавном у мањим фирмама, па се тестира цела смена или они који су имали приступ роби.
На питање да ли полиграф може да се изигра, стручњак даје одричан одговор.