Независно удружење новинара Србије осуђује понашање високих представника власти и позива председника Србије Александра Вучића и све политичке актере да престану са таргетирањем новинара јер начин на који то чине представља директно угрожавање безбедности. Представници власти својим наступима креирају мете за даље нападе на новинаре с обзиром на то да се непријатељска атмосфера према новинарима и медијима преноси и на грађане који им прете, посебно на друштвеним мрежама.
Након заоштравања ситуације на Косову, у протекла три дана, председник Вучић је у свом обраћању нацији таргетирао дневни лист “Данас” оптужујући их да хоће да “Србија буде уништена”, а новинарку Н1 Сању Соврлић је дан раније, у још једном обраћању нацији, оптужио да инсинуира да је Србија дала оружје нападачима на Косову. Прексиноћ, након емисије на ТВ “Хаппy” у којој се говорило негативно о емисији ТВ Инсајдер из 2012. године, у вези са проневером новца са Косова, током ноћи је на друштвеној мрежи X (Твитер) објављена порука упућена главној уредници Бранкици Станковић: „Бранкице пакуј кофере сама да ти ми неби паковали“ са профила који је касније обрисан.
У току јучерашњег дана редакција “Данаса” примила је поруку да „После спаљивања неће ни помена бити од њих“. Новинарка Н1 Маја Ђурић је најпре вербално, а потом и физички нападнута од стране радника обезбеђења фабрике Митрос у Сремској Митровици. ТВ екипа Н1 се налазила на јавној површини одакле су имали намеру да сниме прилог у вези са раније објављеним информацијама о обустављању производње у овој фабрици.
Постала је редовна пракса да у оваквим турбулентним ситуацијама новинари и медији постају мете за претње и дисквалификације јер обављају свој посао – извештавају о догађајима који су од јавног интереса и суштина њиховог посла је да јавности пруже правовремене и тачне информације.
Подсећамо да су политичари дужни да одговорним понашањем помогну да се новинарство и слобода изражавања заштите.
НУНС наглашава да у питању више нису само слобода медија и медијског плурализма, већ се ради и о озбиљном угрожавању сигурности новинара са потенцијално тешким последицама.
Крајњи је тренутак да нас носиоци власти прихвате као равноправне партнере у процесу демократизације друштва и омогуће пуну слободу изражавања.
Према евиденцији Републичког јавног тужилаштва, у 2023. години до краја јула поднето је 50 кривичних пријава јавним тужилаштвима за претње и притиске на новинаре. У седам случајева донета је одлука о одбацивању кривичне пријаве или је издата службена забелешка да нема основа за покретање кривичног поступка. У четири случаја изречена је осуђујуц́а пресуда. Такође, два предмета су у току пред судом. У три случаја починиоци су непознати, а 34 предмета су у некој фази поступка пред тужилаштвом.
У 2023. години до средине септембра у бази НУНС-а (базенунс.рс) је забележен 131 случај напада и притисака (33 вербална напада, 7 физичких напада и 91 притисак)