НУНС: СРБИЈА: Измене Кривичног закона захтевају отворену и свеобухватну расправу

Media Freedom Rapid Response (MFRR), Независно удружење новинара Србије (НУНС) и Комитет правника за људска права у Србији (YУЦОМ) изражавају забринутост због ограниченог времена и простора за отворену дебату о различитим предложеним амандманима на Кривични законик предложен од стране Министарства правде Србије. Иако су амандмани предложени с добром намером, проблематични су из перспективе слободе изражавања. Због тога, оганизације цивилног друштва позивају на шире и отворене консултације које на свеобухватан начин интегришу импликације измена на остваривање људских права у Србији.

admin
децембар 3, 2021

0 коментара

4 мин читања
1

 

Свесни смо да се новинари у Србији суочавају са бројним претњама по своју физичку безбедност и често су мета узнемиравања због свог рада. У последње време највећи број узненимаравња се одвија онлајн, посебно на платформама друштвених медија, и утичу на активности новинара и независних медија у Србији. Недостатак и неконзистентан приступ у истрагама ових случајева свакако мора бити адресиран, али решења предложена у изменама и допунама Кривичног закона захтевају даљу и отворену дискусију у циљу спречавања негативних импликација на слободу изражавања новинара и других појединаца који учествују у јавној расправи у Србији.

 

Предложени амандмани су изузетно широки, засновани на проблематичним концептима, укључујући кажњавање изражавања мишљења и кривичне санкције за „увреду” и сличне појмове, а што у крајњој линији може довести до санкција против новинара.

 

МФРР подржава позив цивилног друштва у Србији упућен Министарству правде да даље продужи јавне консултације и омогући дубљу дискусију о различитим мерама и механизмима који могу ефикасно да унапреде безбедност новинара уз поштовање међународних стандарда слободе изражавања.

Министарство правде отворило је прве двадесетодневне консултације у октобру и на захтев цивилног друштво продужило други период консултација у новембру, које су затворене јуче 2. децембра 2021. године. Међутим, овај временски оквир и очигледна потреба да се убрза консензус око предложених амандмана, омели су свеобухватну дискусију о основним питањима како о безбедности новинара, тако и промена у Кривичном законику.

 

МФРР, НУНС и YУЦОМ позивају Министарство правде да узме у обзир ове недоумице и омогући свеобухватније и адекватније консултације, како би се омогућила широка дискусија међу свим заинтересованим странама. На крају, потписници ове изјаве препоручују да се ове измене и допуне испитају и оцене у оквиру редовног процеса ширих измена Кривичног законика у Србији.

3. decembar 2021.

Потписали:

Article 19
Evropski centar za slobodu štampe i medija (ECPMF)
Evropska federacija novinara (EFJ)
Free Press Unlimited (FPU)
Medjunarodni pres institute (IPI)
OBC Transeuropa (OBCT)

Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS)

Komitet pravnika za ljudska prava (YUCOM)

 

 

Последње