Предлогом закона о изменама и допунама Закона о уџбеницима, који је стигао у скупштинску процедуру, као најважније новине, уводе се уџбеници од националног значаја и уџбеници од посебног значаја за националну мањину, одређује се препоручена маса уџбеника и начин утврђивања њихове малопродајне цене, објављено је данас на сајту Народне скупштине.
„Уџбеници од националног значаја преносе вредности, традицију, језик и културу, због чега представљају основно средство изградње и очувања идентитета и националне кохезије, стабилности и отпорности Републике Србије на спољне утицаје и један од стубова националне безбедности“, наводи се у члану 4а предлога закона.
У тексту се наводи да се уџбеници за предмете Српски језик, Српски језик и књижевност, Свет око нас, Природа и друштво, Историја, Географија, Музичка култура и Ликовна култура за ученике основног и образовања који наставу похађају на српском језику, сматрају од уџбеницима од националног значаја.
У предлогу измена закона се додаје да се уџбеници за извођење наставе на језику и писму националне мањине и додаци уз те уџбенике за предмете матерњи језик, матерњи језик и књижевност, Српски као нематерњи језик, Свет око нас, Природа и друштво, Историја, Географија, Музичка култура и Ликовна култура за ученике основног и образовања који наставу похађају на језику и писну националне мањине, сматрају уџбеницима од посебног значаја.
Начин и рокове доделе уџбеника и националне читање, као и правила коришћења и враћање уџбеника, чија је набавка и додела финансирана средствима буџета Србије прописује министар, предвиђено је предлогом измена.
Предвиђа се и да „Националну читанку и уџбенике од националног значаја издаје јавни издавач у штампаном, а може их издавати и у дигиталном облику“, а додаје се и нова одредба да „штампу издања јавног издавача обавља правно лице регистровано за делатност издавања и штампања научне и стручне и уџбеничке литературе чији је оснивач Република Србија“.
Влада је предлогом измена закона предвидела и процедуру како јавни издавач бира аутора, односно образује ауторски тим за припрему уџбеника од националног значаја и то појединачно за сваки предмет и разред.
„Влада, на заједнички предлог министра надлежног за послове образовања и министра надлежног за послове трговине, сваке године одређује највишу малопродајну цену уџбеника, најкасније до 1. марта текуће године за наредну школску годину“, предложено је у тексту.
Цене уџбеника од националног значаја, према предложеним изменама закона, формира јавни издавач, уз сагласност Владе, до 1. марта текуће године за наредну школску годину.
Изменама закона о уџбеницима одређује се и највећа препоручена маса уџбеника, која се у основној школи рачуна према следећој формули: недељни фонд предмета/укупан недељни фонд обавезних предмета *м.
У тексту се објашњава да је „м“ – препоручена маса уџбеника која за ученике од првог до четвртог разреда основне школе износи три килограма, за пети и шести разред четири килограма, за седми и осми разред пет килограма.
Највећа препоручена маса се не односи на уџбенике прилагођене за ученике са сметњама у развоју и инвалидитетом.
У прелазним и завршним одредбама закона се прецизира са би коришћење уџбеника од националног значаја у основној школи за ученике првог и петог разреда требало да почне од школске 2026/2027. године, за ученике другог и шестог разреда од школске 2027/2028. године, за ученике трећег и седмог разреда од 2028/2029. године и за ученике четвртог и осмог разреда од школске 2029/2030. године.
Прописи за спровођење овог закона биће донети у року од 90 дана од његовог ступања на снагу, наводи се у Предлогу измена закона.
foto (BETAPHOTO/Narodna skupština Republike Srbije/Peđa Vučković)