Асоцијација школа у обустави, коју чине неколико стотина наставника који су се определили за неки вид обуставе, позвали су јуче све школе у Србији на дводневну потпуну обуставу рада. Међу првим београдским школама које ће, за сада, у потпуности обуставити наставу јесу школе које припадају општинама Вождовац и Земун, а за сада је из многих школа са ове општине потврђено да неће радити у четвтак, 13. фебруара. Саговорници Нова.рс истичу да се надају да ће се позиву придружити и оне које раде 30 минута, а подсећају да тренутно у Зрењанину, Ужицу и Чачку и не ради ниједна.
Асоцијација школа у обустави, ново неформално удружење више стотина наставника који су у неком виду штрајка, позвали су све школе да се у четвртак и петак (13. и 14. фебруар) придруже масовном штрајку просветних радника.
Како Нова.рс сазнаје, првог дана штрајка у обустави рада биће све школе које припадају општинама Вождовац и Земун. Наставници који у њима раде апеловали су путем друштвених мрежа да „само заједно могу да промене просвету“, те да скраћени часови као вид штрајка ништа не значе.
Душан Кокот из Независног синдиката просветних радника Србије каже тај позив трај још од 20. јануара, када су први пут позвали на тоталну обуставу рада у школама.
„Сада сви који су у обустави покушавају да пробуде оне који су мало клонули духом и који се до сада нису укључивали јер много школа, нажалост, сматра да је остало у борби тако што је у штрајку, а штрајк од 30 минута ништа не решава. Због тога апелујемо на тотлану обуставу, као што ће то, како су најавиле, учинити вождовачке и земунске школе“, истиче Кокот.
Кокот наглашава да су школе у Зрењанину, Чачку и Ужицу у обустави већ дуже време.
„Ја бих подсетио да ниједна градска основна и средња школа у Зрењанину не ради, у граду у ком 20 година нема воде. Шта рећи, онда? Ту су и Чачак, Ужице… Има таквих градова још. У Новом Саду не ради ниједна средња школа. Највећи бој великих основних школа је у обустави. Слична ситуација је и у Панчеву, Суботици… Што се тиче Београда, око 60 школа је у потпуној или делимичној обустави, а много школа, око 130, је на 30 минута. И то је проблем – нит су тамо, нит су овамо“, сматра он.
Каже да не смемо да заборавимо да има школа које још увек нису закључиле оцене
„Зато сви апелујемо на све да нам се придруже и да на неки начин све ово приведемо крају. Јер, људи трпе. То више није притисак, ми смо страх победили. Претили су нам отказима, нису нас сломили. Нису ни умањењем плате. Али сада се код људи јавља проблем одговорности према садашњим ученицима, наравно и према родитељима који нас подржавају, али негде постоје границе. Тако да је ово тежак тренутак за све, али нема одустајања. Гурамо даље, добро је све док се јављају школе, какве годи и одакле год, организоване на било који начин штрајка“, уверава Кокот.
Учитељица Сандра Радовановић из Основне школе „Иво Андрић“ на Миљаковцу била је на састанку Асоцијације школа у обустави. Каже да је заједно са другим неформалним организацијама донета одлука да се штрајк на неки начин омасови.
„Хтели смо да мотивишемо људе да се охрабре, па смо 13. и 14. фебруара позвали на тотални штрајк. Овде има пуно незадовољних, чак и оних који раде на 30 минута, али су тренутно уплашени. Што се тиче Вождовца, школе на овој општини и њени запослени јесу се мало покренули и брзо су направили плакат с том идејом о дводневној обустави“, објашњава она за Нова.рс.
Она је, иначе, члан ПУЛС-а односно заједнице запослених у београдским основним школама, која је удружена са Асоцијацијом.
„То су све неформалне организације које су претходних дана створене, несиндикалне, а све имају исти циљ“, наводи ова учитељица.
Учитељица Сандра подсећа да у њеној школи на Миљаковцу још увек није почело друго полугодиште.
„Ми смо и даље у блокади, родитлеји не шаљу децу у школу, ми немамо наставу. Мало је таквих школа. Школа ’20. октобар’ је такође била у блокаид, али су јуче изгласали штрајк у виду 30 минута. По томе видимо да људи полако посустају јер ово дуго траје. Просвета све ово дуго држи на леђима“, сматра она.
У више од 400 школа у Србији у неком виду штрајка
Председник синдиката Чачак Александар Винић наводи да је више од 400 школа у Србији у неком виду штрајка.
„8.500 просветних радника у потпуности је обуставило наставу, док је њих 5.500 у законском штрајку и држи часове од 30 минута. Н аобуставу наставе позивамо све како бисмо скренули пажњу надлежнима да је велики број просветних радника у штрајку и да реагују на наше захтеве“, истиче Винић за наш портал.
Generalni štrajk Foto:Goran Srdanov/Nova.rs
Сања Радовановић Нова