СафеЈоурналистс мрежа (СЈН) и Media Freedom Rapid Response (МФРР), као организације посвећене заштити слободе медија и права новинара, дубоко су забринуте због недавних догађаја у Албанији, који не само да наглашавају погоршање окружења за слободу медија, већ и представљају озбиљну претњу по безбедност новинара и њихову могућност да информишу јавност. Позивамо власт у Албанији и међународну заједницу да осуде ове нападе на слободу медија и да омогуће безбедност новинарима у Албанији.
Вербални напад градоначелника Тиране Ериона Велиаја на новинарку БИРН Албаниа Олу Џаму, као одговор на њено истраживање о корупцији, не само да је неприхватљив, већ и подрива саму структуру слободе говора и слободе медија. Демократско друштво изграђено је на принципима транспарентности и одговорности, а понашање градоначелника представља опасан преседан за јавни дискурс. Дужност јавних званичника је да на истраживачке извештаје реагују професионално и да поштују улогу новинарства у позивању власти на одговорност, а не нападима на кредибилитет новинара.
Претње које су примили Марси Кореши и њена ТВ екипа СИРИ у Рогожини током извештавања о политичком догађају додатно наглашавају несигурну ситуацију са којом се суочавају новинари у Албанији. Иако је полиција брзо реаговала на инцидент, алармантно је да се представници медија суочавају са застрашивањем и претњама само због обављања својих професионалних дужности.
Најзад, покушај бившег премијера Салија Берише да дискредитује БИРН Албанија, угледну и независну медијску организацију, представља озбиљну претњу слободи медија у Албанији. Његове тврдње, изнете без доказа, не само да покушавају да поткопају кредибилитет важне новинске куће, већ могу и да подстакну даље нападе на слободу медија и безбедност новинара. Штавише, његови поступци би могли да подстакну окружење у којем дезинформације напредују, што би штетно утицало на право јавности на информисаност.
Новинари треба да буду у могућности да раде у окружењу без застрашивања, претњи и насиља. Позивамо све јавне званичнике у Албанији да се понашају одговорно, поштују улогу медија и уздрже се од личних напада и неоснованих оптужби на рачун новинара.
Улога медија у демократском друштву је најважнија. Јавност зависи од слободних и независних медија и информисања, позивања власти на одговорност и доприносу јавном дискурсу. Стога, сваки покушај подривања медија треба посматрати као напад на саму демократију. Наша је заједничка одговорност да штитимо слободу штампе и солидарни смо са новинарима у Албанији.