Zaposleni u pravosudnoj administraciji imaju mizerne plate, posebno s obzirom na obim posla i odgovornost koju imaju. Ministarstvo spremno na dijalog
ZAPOSLENI u pravosuđu odlučiće u sredu da li će ići u štrajk, najavljen još pre formiranja nove vlade, saznaju „Novosti“. Tada će biti održana sednica Republičkog odbora Sindikata pravosuđa, kojoj će prisustvovati i ministarka pravde Nela Kuburović. Ukoliko odluče da stupe u štrajk, pravosuđe će biti paralisano, jer bez njih nema ni saslušanja, ni suđenja.
– Ministarka je pokazala volju za socijalni dijalog i nadamo se da će do njega i doći – kaže Slađanka Milošević, predsednica Sindikata pravosuđa. – I mi smo za dogovor, jer, uvek ima vremena za štrajk, ali na kraju ipak morate da sednete i dogovorite se. Pa, ako je to moguće uraditi odmah i izbeći proteste, mi smo „za“.
Po rečima Miloševićeve, zaposleni u pravosudnoj administraciji imaju mizerne plate, posebno s obzirom na obim posla i odgovornost koju imaju. Na primer, zapisničar u sudu ili tužilaštvu ima 25.650 dinara plus 4.000 mesečnu pomoć.
– Zapisničari su deficitarni, nedostaje ih sigurno trećina, a bez njih ni sud, ni tužilaštvo ne mogu da rade- kaže ona.
Posebni problemi su nastali kada je uvedena tužilačka istraga i kada je ovaj organ dobio velika ovlašćenja. Zapisničari moraju da dođu u koje god doba noći, kada tužilac pozove zbog saslušanja. Zbog nedostatka prostora i ljudstva, dešavalo se da u Palati pravde saslušavanje bude u daktilo-birou! Prekovremeni rad im se u principu ne plaća.
Poseban problem su zaposleni u Specijalnoj zatvorskoj bolnici, gde radnici u kantini takođe rade za 25.650 dinara, a klijentela su im najteži osuđenici i pritvorenici, psihički oboleli, narkomani, inficirani hepatitisom ili AIDS-om, višestruke ubice… I nemaju beneficiran staž.
– Znamo da u Srbiji ima radnika koji žive gore nego mi i ne primaju plate, ali znamo i da zaposleni u javnim preduzećima, koja su takođe, kao i mi, budžetski korisnici, i još gubitaši, imaju i osnovice i koeficijente višestruko veće od nas. Njihov daktilograf je plaćeniji za tri saopštenja dnevno od nas koji po ceo dan kucamo saslušanja i ročišta i ne smemo nijednu reč da propustimo – kaže predsednica Sindikata pravosuđa.
POSEBAN ZAKON
MINISTARSTVO pravde planira da na poseban način reguliše radno-pravni status zaposlenih u pravosudnim organima. Cilj je da se novim zakonom uredi položaj sudskog osoblja, izuzimanjem iz klasifikacije profesija organa državne uprave, i da se podrobno regulišu njihova prava, dužnosti i materijalni status, kao i postupak prijema pripravnika – kaže ministarka Nela Kuburović.
V. C. S. Novosti