Sindikati: UMESTO KUPOVINE NOVIH TROLEJBUSA ZA GSP, PRIVATNOM PREVOZNIKU 136 MILIJARDE DINARA

17591954
Drugi Pišu
decembar 25, 2024

0 komentara

4 min čitanja
69

Na predlog Sekretarijata za javni prevoz, hitnom i iznenadnom dopunom dnevnog reda ranije zakazane sednice Skupštine grada, pred odbornicima se nalazi i predlog odluke o ukidanju trolejbusa i oduzimanju svih trolejbuskih linija gradskom prevozniku GSP „Beograd“ i njihovo ustupanje privatnom prevozniku „Strela“.

To znači da će posle osam decenija beogradski trolejbusi otići u zaborav, a da će GSP ostati bez šest trolejbuskih linija, kako bi na istim linijama bili angažovani elektroautobusi privatnog prevoznika „Strela“.

GSP „Beograd“ je 6. decembra Sekretarijatu za javni prevoz uputio zvanični zahtev za nabavku novih trolejbusa, ali je umesto kupovine novih vozila za GSP, gradonačelnik Beograda odlučio da bez ikakvog transparentnog postupka, prihvati predlog privatnog prevoznika „Strela“ da to privatno preduzeće preuzme linije od GSP-a i umesto kupovine trolejbusa za GSP, grad Beograd zaključi ugovor u trajanju od 20 godina sa „Strlom“, kojoj će iz budžeta grad isplatiti 136,35 milijardi dinara za period važenja ugovora kako bi ta firma angažovala svoje elektroautobuse. Pored toga, privatni prevoznik je tražio i da grad ustupi trolejbuski depo GSP-a na Dorćolu kako bi to preduzeće napravilo svoju garažu na tom zemljištu.

Usled ovoga se otvaraju brojna pitanja – a najvažnije je zbog čega se ukida trolejbuska kontaktna mreža, stubovi, ispravljačke stanice i drugi delovi infrastrukture u koju je grad Beograd uložio desetine miliona evra prethodnih decenija, da bi se na istim tim linijama ugrađivala i bespotrebno plaćala nova infrastruktura, kao što su punjači za elektroautobuse.

Ova odluka se, kao i brojne prethodne u poslednjih godinu dana, ponovo donosi po hitnom postupku poptuno netransparentno, bez stručne analize opravdanosti, uključivanja relevantnih naučnih institucija, bez ikakve javne debate i rasprave, bez konsultovanja stručnjaka, zaposlenih u GSP-u i građana Beograda. Ukoliko se odluka o ukidanju trolejbusa i privatizaciji tog sektora sprovede, to bi značilo da je rukovodstvo grada postalo servis za ispunjenje poslovnih ambicija privatnog preduzeća „Strela“ i njegovog vlasnika, na štetu svih zaposlenih u GSP-u i građana Beograda.

 

Foto Fejsbuk samostalni sindikat gsp Beograd

 

 

Poslednje