Почетна » СРАМОТА! Док држава позива жене да рађају, Нишлијка једва отворила породиљско

СРАМОТА! Док држава позива жене да рађају, Нишлијка једва отворила породиљско

од admin
0 коментар

Представници Владе Србије на челу са премијерком Аном Брнабић увелико говоре о важности рађања, јер нас је, како кажу, сваке године за 35.000 мање, док са друге стране породиље долазе у ситуацију да не могу да добију накнаду за породиљско боловање, које је неким женама једини извор прихода.

Нишлијка Александра Вучковић је једна од жена која је једва остварила своје право, јер јој послодавац док је радила није уплаћивао доприносе, а она то није ни знала.

Вучковићева је радила као фармацеут и примала плату, али је једва остварила право на накнаду током породиљског боловања, јер јој бивши послодавац 5 месеци није уплаћивао доприносе. За то је сазнала тек када је отишла да отвори породиљско боловање, јер и она попут већине других жена није проверавала да ли послодавац исплаћује оно на шта га закон обавезује.

Иако је закуцала на врата готово свих институција у Нишу, тврди да нико није хтео да јој помогне, па је сама и са малом бебом морала да “јури” бившег послодавца.

У теренској контроли Пореске управе, где су је на крају упутили, рекли су да није “ни прва ни последња којој нису уплаћивани доприноси”. Да није остала у добрим односима са бившим послодавцем, каже, не би ни могла да оствари право на породиљско боловање.

Због тога што се надлежнима већ обраћала када је имала проблем да отвори породиљско боловање, а нико јој није помогао, Вучковићева каже да ће се сада обратити Суду.

 

Фонд ПИО упућује на интернет, а Пореска ради по пријави

У Републичком фонду за пензијско и инвалидско осигурање (ПИО) који и обрачунава накнаде за породиље, нису се пуно бавили проблемима које имају многе младе маме, па и Нишлијка Александра Вучковић. Кратко су одговорили да је „накнада за породиљско одсуство регулисана Законом о финансијској подршци породици са децом“.

На питање новинара на који начин су заштићене труднице и породиље којих је много, а не проверавају своје послодавце да ли им уплаћују доприносе, у ПИО фонду кажу да су омогућили свим грађанима да то провере преко интернета и на њиховим шалтерима.

Када породиља утврди да јој послодавац није уплаћивао доприносе, како кажу у Пореској управи може да се обрати њима, како би они спровели даље процедуре.

Додају и да када се утврди да послодавац није обрачунао и плаћао доприносе, али и да није поднео пријаве у складу са Законом о пореском поступку и пореској администрацији, инспектор доставља обавештење Прекршајном суду. Онда Суд преузима поступак и може новчано да казни послодавца.

Међутим, уколико се и испоштује читава процедура и дође до Суда то је порцес који предуго траје, па је питање када ће и да ли породиље добити новац који им припада.

И Инспекција рада позива труднице да пријаве послодавце

Иако у њиховој надлежности није да контролишу да ли послодавци уплаћују доприносе запосленима, у нишкој Инспекцији рада кажу да грађани могу да им се обрате уколико имају проблеме на послу, а они ће захтеве даље упутити оним институцијама које су надлежне.

Све институције су се у вези са конкретним случајем позивале на важеће законе и прописе и њихове надлежности. Међутим, како примери показују, водећи се тим законима на које се позивају надлежни, поједине породиље, не својом, већ грешком или намерним пропустом послодавца, добијају умањену накнаду док подижу бебе или чак остану без икаквих примања.

Иако су готово све поменуте институције упитане да ли постоји могућност за измену важећих закона на које су се позивали, како би труднице и породиље биле заштићене од тога да не могу да остваре право на накнаду због пропуста својих послодаваца, нико на та питања није одговорио.

 

(južne vesti)

Можда ти се свиди

Оставите коментар