SRAMOTA! Dok država poziva žene da rađaju, Nišlijka jedva otvorila porodiljsko

admin
avgust 28, 2017

0 komentara

6 min čitanja
0

Predstavnici Vlade Srbije na čelu sa premijerkom Anom Brnabić uveliko govore o važnosti rađanja, jer nas je, kako kažu, svake godine za 35.000 manje, dok sa druge strane porodilje dolaze u situaciju da ne mogu da dobiju naknadu za porodiljsko bolovanje, koje je nekim ženama jedini izvor prihoda.

Nišlijka Aleksandra Vučković je jedna od žena koja je jedva ostvarila svoje pravo, jer joj poslodavac dok je radila nije uplaćivao doprinose, a ona to nije ni znala.

Vučkovićeva je radila kao farmaceut i primala platu, ali je jedva ostvarila pravo na naknadu tokom porodiljskog bolovanja, jer joj bivši poslodavac 5 meseci nije uplaćivao doprinose. Za to je saznala tek kada je otišla da otvori porodiljsko bolovanje, jer i ona poput većine drugih žena nije proveravala da li poslodavac isplaćuje ono na šta ga zakon obavezuje.

Iako je zakucala na vrata gotovo svih institucija u Nišu, tvrdi da niko nije hteo da joj pomogne, pa je sama i sa malom bebom morala da “juri” bivšeg poslodavca.

U terenskoj kontroli Poreske uprave, gde su je na kraju uputili, rekli su da nije “ni prva ni poslednja kojoj nisu uplaćivani doprinosi”. Da nije ostala u dobrim odnosima sa bivšim poslodavcem, kaže, ne bi ni mogla da ostvari pravo na porodiljsko bolovanje.

Zbog toga što se nadležnima već obraćala kada je imala problem da otvori porodiljsko bolovanje, a niko joj nije pomogao, Vučkovićeva kaže da će se sada obratiti Sudu.

 

Fond PIO upućuje na internet, a Poreska radi po prijavi

U Republičkom fondu za penzijsko i invalidsko osiguranje (PIO) koji i obračunava naknade za porodilje, nisu se puno bavili problemima koje imaju mnoge mlade mame, pa i Nišlijka Aleksandra Vučković. Kratko su odgovorili da je „naknada za porodiljsko odsustvo regulisana Zakonom o finansijskoj podršci porodici sa decom“.

Na pitanje novinara na koji način su zaštićene trudnice i porodilje kojih je mnogo, a ne proveravaju svoje poslodavce da li im uplaćuju doprinose, u PIO fondu kažu da su omogućili svim građanima da to provere preko interneta i na njihovim šalterima.

Kada porodilja utvrdi da joj poslodavac nije uplaćivao doprinose, kako kažu u Poreskoj upravi može da se obrati njima, kako bi oni sproveli dalje procedure.

Dodaju i da kada se utvrdi da poslodavac nije obračunao i plaćao doprinose, ali i da nije podneo prijave u skladu sa Zakonom o poreskom postupku i poreskoj administraciji, inspektor dostavlja obaveštenje Prekršajnom sudu. Onda Sud preuzima postupak i može novčano da kazni poslodavca.

Međutim, ukoliko se i ispoštuje čitava procedura i dođe do Suda to je porces koji predugo traje, pa je pitanje kada će i da li porodilje dobiti novac koji im pripada.

I Inspekcija rada poziva trudnice da prijave poslodavce

Iako u njihovoj nadležnosti nije da kontrolišu da li poslodavci uplaćuju doprinose zaposlenima, u niškoj Inspekciji rada kažu da građani mogu da im se obrate ukoliko imaju probleme na poslu, a oni će zahteve dalje uputiti onim institucijama koje su nadležne.

Sve institucije su se u vezi sa konkretnim slučajem pozivale na važeće zakone i propise i njihove nadležnosti. Međutim, kako primeri pokazuju, vodeći se tim zakonima na koje se pozivaju nadležni, pojedine porodilje, ne svojom, već greškom ili namernim propustom poslodavca, dobijaju umanjenu naknadu dok podižu bebe ili čak ostanu bez ikakvih primanja.

Iako su gotovo sve pomenute institucije upitane da li postoji mogućnost za izmenu važećih zakona na koje su se pozivali, kako bi trudnice i porodilje bile zaštićene od toga da ne mogu da ostvare pravo na naknadu zbog propusta svojih poslodavaca, niko na ta pitanja nije odgovorio.

 

(južne vesti)

Poslednje