Srbi se u malom broju prijavili za legalizaciju objekata na KiM. Priština najavljuje da neće čuvati objekte koji ne uđu u registar
HRAMU Hrista Spasa u Prištini ponovo preti rušenje! Srpska pravoslavna crkva ne namerava da podnese zahtev za legalizaciju prištinskim institucijama, za šta rok ističe 11. juna, jer već poseduju legalnu dokumentaciju dobijenu pre 1999. godine. Za crkve sagrađene posle 1999. SPC će, saznaju „Novosti“, podneti zahteve prištinskom ministarstvu, kako i ovim objektima ne bi zapretio bager.
Ista sudbina preti i hiljadama srpskih kuća koje nisu legalizovane, a čiji vlasnici ne podnesu zahtev za legalizaciju, za šta je krajnji rok 11. jun. Tehnički, reč je o upisu u registar nelegalne gradnje, što je besplatno, a formalni zahtevi sa svom pratećom dokumentacijom podnosiće se do marta naredne godine. U registru nelegalne gradnje na Kosovu i Metohiji, koji je dostupan na internetu, mali je broj srpskih prijava. Narod je neinformisan, nema podatke koliko će sve da košta, mnogi imaju strah ili otpor prema upuštanju u ovu proceduru. Ima i objekata koji su pod sudskim sporom ili u ostavinskoj raspravi, pa niko za njih formalno i ne može da podnese zahtev.
Mnogi problemi tek će isplivati, jer su i ranije otkrivene desetine slučajeva u kojima su Albanci, uz falsifikovana dokumenta ili lažna svedočenja o vlasništvu, zaposeli srpske kuće. Očekuje se da će dupla vlasništva i nova sporenja tek da nastanu kada se za legalizaciju istih objekata pojavi više vlasnika.
Kako iz Prištine stižu najave da će se rušiti sve što se ne nađe u registru, mnoge srpske kuće mogle bi da budu na udaru. Iako je prijava besplatna, vlasnici objekata plaše se i da će proces legalizacije biti veoma skup. Većina za to nema novca.
– Čitava problematika oko srpske imovine na Kosmetu je veoma složena i na tom procesu mora oprezno da se radi – kaže za „Novosti“ Ljubomir Marić, kosovski ministar za lokalnu samoupravu. Suštinski problem na KiM je uzurpacija srpske imovine, a kosovska Agencija za imovinu još nije rešila skoro 40.000 zahteva za povraćaj uzurpirane imovine Srba i Albanaca.
On kaže da je u prvoj fazi reč o razmeni katastarskih podataka, kao i da je važno da se taj postupak sprovede do kraja, „jer će se u suprotnom desiti neke zloupotrebe kojih je bilo u prethodnom periodu“. Marić opominje i da uznemirava činjenica da je u toku donošenje zakona za Agenciju za verifikaciju koji nije u skladu sa katastarskim knjigama.
Upitan kako će se sprovoditi proces legalizacije imovine, pre svega raseljenih lica, da li će se zahtevi podnositi pojedinačno ili će se iznaći mogućnost eventualno kolektivne legalizacije, ministar Marić objasnio je da se zasada ne zna način kako će to biti izvedeno. On je naveo da će u taj posao najverovatnije biti uključeno Ministarstvo za zajednice i povratak, ukoliko se predstavnici Liste „Srpska“ vrate u kosovske institucije, ali da veliku pomoć u tom smislu očekuju od međunarodne zajednice, odnosno da očekuju aktivno učešće međunarodne zajednice.
NADA U DEO AHTISARIJEVOG PLANA
NA PITANJE o najavi kosovskih institucija da će rušiti pojedine crkvene objekte, odnosno kako rešiti pitanje imovine SPC, Marić opominje da su površine uzurpiranog zemljišta SPC – znatne.
– Mi smo kao Lista „Srpska“ pitanje imovine uredili kroz jednu od tačaka koalicionog sporazuma. Rešenje je moguće iznaći kroz deo Ahtisarijevog plana o imovini SPC, koji predviđa potpunu zaštitu crkvene imovine – ističe Marić.
I. MIĆEVIĆ / D. ZEČEVIĆ novosti