Direktor niške Klinike za kardiohirurgiju dr Dragan Milić saopštio je da su danas stigli nedostajući reagensi za laboratoriju i da je klinika nakon skoro sedam dana prinudne obustave odmah počela rad, a u petak će krenuti i operacije.
Kardiohirurgija je 1. marta obustavila operativni program zbog nedostatka reagenasa za bazične laboratorijske testove za sklonost pacijenata ka krvarenju i trombozama, a direktorka Republičkog fonda zdravstvenog osiguranja Sanja Radojević-Škodrić je 5. marta kazala da je odobrena hitna nabavka.
„Upravo su stigli reagensi, a stigli su i pacijenti. I upravo radimo laboratorijske analize svima i sutra krećemo sa operacijama. Radićemo ovog vikenda, i narednog, kao i cele naredne nedelje maksimalnim kapacitetima, kako bi najkasnije do kraja marta operisali sve pacijente i uklonili listu čekanja od 15-tak bolesnika, koja se stvorila zbog prinudne obustave rada“ rekao je dr Milić za Danas.
On je prethodno kazao da je RFZO, u svom odgovoru na jedan od njihovih dopisa, naveo da je odluku o prestanku nabavke reagenasa doneo v.d. direktora Univerzitetskog kliničkog centra Niš dr Zoran Perišić.
Niška Kardiohirurgija je poznata široj javnosti pre svega po ukidanju liste čekanja tako što je krajem prošle godine besplatno radila vikendima, u trajanju od 46 dana.
Podsetimo, kardiohirurg doktor Dragan Milić, objavio je pre nekoliko dana informaciju da je uprava UKC Niš ukinula nabavku reagenasa za laboratoriju gde se rade testovi za hemostazu kojim se procenjuje sklonost ka krvarenju ili trombozama kod pacijenata tokom i posle operacije.
„Nakon 15 godina niška kardiohirurgija prinuđena je da zbog nedostatka reagenasa prekine sa radom kako ne bi ugrozila živote svojih bolesnika. Odluku o prestanku rada svih kardiovaskularnih operacija i transplantacije bubrega zbog nedostatka materijala za aparate Multiplate i ClotPro doneo je kolegijum klinike za kardiohirurgiju UKC Niš koga čine 33 lekara i to jednoglasno jer nismo imali drugog izbora. Klinika je u poslednjih nekoliko nedelja svojim dopisima upozoravala sve nadležne institucije u Srbiji (Ministarstvo zdravlja i RFZO) da će ukidanje potrošnog materijala dovesti do onemogućavanja rada na našoj klinici i do ponovnog veštačkog stvaranja liste čekanja. Ove metode i nabavka reagenasa nikada nisu bili sporni tokom poslednjih 15 godina a RFZO je u svom odgovoru na naš dopis napisao da je odluku o prestanku nabavke reagenasa doneo direktor UKC Niš dr Zoran Perišić“, naveo je u svojoj objavi doktor Milić.
Kako je dodao, krivične prijave koje su podnete protiv njih, nisu ih zaustavile, ali bez reagenasa i materijala, dodaje, ne mogu da rade.
„Izvinjavamo se svim našim pacijentima zbog toga što će se ponovo, nakon skoro godinu dana, stvoriti liste čekanja ali to zaista nije više u našoj moći. Nekim drugim “decision makerima” očito ljudski životi i nisu važni već neka njihova agenda i šahovska kombinatorika. Klinika će, naravno, odmah po obezbeđivanju neophodnog materijala početi sa radom. Kad god to da bude… Od 1995. godine radim u UKC Niš i nikada ovako nešto nisam ni video ni doživeo“, poručio je doktor Milić.
Foto N1