Reporteri „Blica“ su tokom istraživanja o usvajanju otkrili tajnu skrivanu četiri godine o srpskoj deci sa smetnjama u razvoju koju je lekarka iz Beograda praktično prodala za usvajanje strancima za 8.000 dolara.
Istraživanje „Blica“ je pokazalo da je glavni akter ove priče dr Jasmina Janković, koja je u to vreme, od 2009. do 2011. godine, radila kao predstavnik agencije za usvajanje „Reece’s rainbow“ iz Amerike, iako je istovremeno bila specijalista za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju u Centru za zaštitu odojčadi, dece i omladine u Zvečanskoj ulici u Beogradu.
Na taj način je, kako će kasnije utvrditi Ministarstvo rada i socijalne politike, iskoristila poziciju da strancima odaje poverljive informacije o deci za usvajanje, što je zabranjeno, ali i da im traži poklone i novac za navodne honorare – iako se u Srbiji usvajanje uopšte ne naplaćuje!
Tražila dolare
Reporterima „Blica“ je slučaj otkrila Kejsi Kalvarezi, državljanka SAD, koja je 2010. stupila u kontakt sa doktorkom Janković preko agencije za usvajanje u Americi.
Doktorka Janković: To su gluposti
– To su gluposti! – odbrusila je kratko doktorka Janković novinaru „Blica“ i spustila slušalicu kad smo je pozvali da joj postavimo nekoliko pitanja o tvrdnjama Ministarstva, Zvečanske i porodice Kalvarezi.
Dr Janković joj je, tvrdi Kalvarezi, dala sve informacije o devojčici po imenu Sofija koja ima autizam i koja je bila u hraniteljskoj porodici u Velikoj Plani.
– Putem mejlova nam je tražila veliki broj poklona i da ponesemo 6.000 dolara za navodne honorare pri procesu usvajanja – kaže za „Blic“ Kejsi Kalvarezi.
Dan pred usvajanje doktorka Janković je, tvrdi Kalvarezi, došla u njenu hotelsku sobu i tražila još 2.000 dolara. Porodica je posumnjala u nju, ali su, kako tvrde, iz straha da neće dobiti dete pristali da daju još novca.
Kalvarezijevi su Sofiju usvojili u aprilu 2010. godine. Sledeće godine, kada su shvatili da su prevareni, slučaj su prijavili Ministarstvu rada.
Rasim Ljajić, tadašnji ministar rada i socijalne politike, kaže za „Blic“ da je Ministarstvo odmah reagovalo po prijavi američkih državljana i prijavilo doktorku Janković Centru u Zvečanskoj. To su nam u Centru i potvrdili.
– Komisija je utvrdila da je doktorka Jasmina Janković povredila radna pravila našeg Centra jer je, po sopstvenom priznanju, odavala informacije o deci, ali i učestvovala u procesu usvajanja, što je sukob interesa. Mi smo slučaj prijavili policiji – kaže za „Blic“ Zoran Milačić, direktor Centra.
Čudan zaplet
Prvo opštinsko tužilaštvo je krajem 2011. godine dobilo od policije prijavu kojom se doktorka Janković tereti za zloupotrebu službenog položaja. Ali, tu nastaje čudan zaplet.
– Nakon saslušanja osumnjičene Jasmine Janković, ispitivanja svedoka i prikupljenih svih dokaza i analize istih, tužilaštvo je 22. oktobra 2013. donelo rešenje kojim je odbačena krivična prijava protiv Jasmine Janković – rečeno nam je u Tužilaštvu.
I ne samo to! Doktorka Janković je tužila Centar u Zvečanskoj zbog navodnog kršenja procedure prilikom davanja otkaza – ali ne i zbog optužbe da je prekršila radni kodeks. Ona od Centra traži novčanu odštetu i suđenje je u toku.
Ove informacije su šokirale porodicu Kalvarezi koja insistira na tome da se slučaj ponovo pokrene.
– Užasava nas činjenica da doktorka Janković može da se vrati na posao i opet bude blizu dece. To je nedopustivo – kaže Kejsi Kalvarezi.
U Ambasadi SAD u Beogradu kažu za „Blic“ da su upoznati sa optužbama protiv dr Jasmine Janković i da ih „shvataju ozbiljno“.
Kejsi Kalvarezi kaže da su za usvajanje deteta smo platili 8.000 dolara i doneli mnoštvo poklona
Stranci usvajaju decu sa teškoćama u razvoju
Stranci u Srbiji završavaju proces usvajanja za dva do tri meseca i mogu da usvoje samo decu za koju se nisu mogli naći usvojitelji među srpskim državljanima. To su uvek deca romske nacionalnosti ili deca sa invaliditetom.
– Ukoliko prihvate da usvoje konkretno dete, za koje je organ starateljstva nakon sprovedenog postupka u skladu sa zakonom i stručnim standardima utvrdio da je takvo usvojenje u njegovom najboljem interesu, usvojenje se realizuje u roku od mesec dana od dana dolaska stranih usvojitelja u Srbiju. Ukupna procedura inostranog usvojenja traje u proseku tri-četiri meseca. Procedura i uslovi za međunarodno usvojenje su strogo propisani, o svakom detalju postupka se vodi računa i svi akteri se staraju da se takvim usvojenjem u potpunosti ostvari adekvatna zaštita i najbolji interes deteta – kažu u Ministarstvu rada, zapošljavanja i socijalne politike.
Tužilaštvo oformilo nov predmet za dr Jamisnu Janković
Na osnovu dokumenata koje je “Blic” dostavio Prvom osnovnom javnom tužilaštvu oformljen je novi predmet vezan za doktorku iz Zvečanske Jasminu Janković.
– Na osnovu dokumenata iz kojih proizlazi sumnja da je izvršeno krivično delo, Tužilaštvo je oformilo predmet. Dalji postupak podrazumeva proveru navoda iz tih dokaza odnosno, dokumentacije koja nam je dostavljena – kažu u Tužilaštvu za “Blic”.
Prvo osnovno javno tužilaštvo postupalo je u slučaju lekarke iz Zvečanske po prijavi PU Beograd od 25. novembra 2011. Međutim, kako kažu u Tužilaštvu ova krivična prijava koja je 2013. odbačena nije se odnosila na slučajeve o kojima je “Blic” pisao.
– Policija je podnela Tužilaštvu prijavu zbog sumnje da je Jasmina Janković, izvršila krivično delo – zloupotreba službenog položaja iz člana 359 stav 1 KZ. U prijavi je navedena sumnja da se Janković u periodu od februara 2009. godine do aprila 2010. iskorišćavanjem svog službenog položaja lekara fizijatra samoinicijativno angažovala u postupcima međudržavnog usvojenja dece. U prijavi je navedena sumnja i da je Janković neovlašćeno sačinila i dostavila više fotografija dece koja su deo programa međudržavnog usvojenja agenciji “About Child” kako bi budući usvojitelji stekli prednost za usvajanje, a u nameri pribavljanja imovinske koristi za sebe od porodica usvojitelja i od agencije “About Child” – navode u Tužilaštvu.
Kako dodaju Prvo osnovno javno tužilaštvo je postupajući po toj prijavi obavilo sve neophodne radnje, a krivična prijava je odbačena zbog nepostojanja osnovane sumnje da je učinjeno krivično delo koje je prijavljeno.
– Nakon sprovedenih dokaznih radnji, saslušanja okrivljene, ispitivanja svedoka i prikupljenih svih dokaza kao i analizom kako prikupljenih tako i dostavljenih dokaza od PU Beograd Prvo osnovno javnop tužilaštvo je donelo rešenje da se odbacuje krivična prijava – navode u Tužilaštvu.
Zorica Lazarević Blic